Madde bağımlılığının deri-benlik kuramı çerçevesinde değerlendirilmesi
The evaluation of substance addiction within the scope of skin-ego theory
  1. Tez No: 545777
  2. Yazar: ELİF ÇİNKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİKA TUNABOYLU İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma, tercih maddesi damar içi eroin olan ve sentetik kannabinoid olan bağımlı kişilerin deri-benlik yapılanmaları, uyarı kalkanı işlevleri ve dürtüsel işleyişleri niteliğinin projektif testler aracılığıyla incelemeyi hedeflemiştir. Çalışmanın örneklemini, Sağlık Bakanlığı Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğtim ve Araştırma Hastanesi, AMATEM Kliniği'nde tedavi gören Madde Kullanım Bozukluğu tanısı almış, yaşları 18-50 yaş aralığında değişen, 15 damar içi eroin kullanım olan ve 15 sentetik kannabinoid kullanımı olan, toplam 30 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Tercih maddesi damar içi eroin olan ve sentetik kannabinoid olan katılımcılar ile psikanalitik yönelimli ön görüşmeler yapılmış, Rorschach Testi ve Tematik Algı Testi uygulanmıştır. Uygulanan testlerin içerik analizi Fransız Okulu sistemine göre ve niceliksel analiz ise SPSS programı ile değerlendirilmiştir. Ek olarak, Rorschach Testi sonuçları Fisher ve Cleveland'in önerdiği Zar ve Nüfuz Etme Değişkenleri açısından da incelenmiştir. Bulgularda, tercih maddesi olarak sentetik kannabinoid kullanan kişilerin damar içi eroin kullanan kişilere göre içten ve dıştan gelen uyarımlara daha fazla açık ve düşük bariyerlere sahip oldukları bulunmuştur. Dürtüsel işleyiş açısından incelendiğinde ise; her iki gruptaki katılımcılar dürtü ve duygulanımlarını işlemekte zorlandığı fark edilmiştir. Tercih maddesi olarak damar içi eroin kullanan kişilerin dürtüsel ve duygulanımsal yaşantılarını neredeyse dondurduğu, ruhsal çatışmalara girmekten kaçındığı ve daha çok algısal olana tutunduğu görülmüştür. Tercih maddesi olarak sentetik kannabinoid kullanan kişilerin ise dürtüsel ve duygulanımsal yaşantılar ile karşılaştığında uyarım kalkanlarının yetersiz kaldığı, dürtülerini daha kontrolsüz bir şekilde işledikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the features of the skin ego, functions of the excitation shield and drive functioning of patiens who are addicted to intrevenous heroin and synthetic cannabinoid with projective methods. In this study, 30 patients from Ministry of Health Erenköy Psychiatric Training and Research Hospital Amatem Clinic participated whose ages were between 18 and 50. 15 of the participants were intravenous heroin users, while the other 15 participants were addicted to synthetic cannabinoid. The intravenous heroin users and synthetic cannabinoid users participated in a psychoanalytical oriented clinical interviews, Rorschach Test and Thematic Apperception Test. The content analysis of the data was based on the French School system and quantitative analysis was carried out by using SPSS. Additionally, the results of the Rorschach Test were assessed using the Barrier and Penetration Index suggested by Fisher and Cleveland. The results are showed that synthetic cannabinoid users were more fragile to the stimulation from inside and outside of their body and have lower barrier compared to the intravenous heroin users. In terms of the drive functioning, both group of participants can hardly process the drive and affectivity. Intravenous heroin users tend to freeze their affectivity, avoid inner conflict and cling to perceptual experience. It was found that synthetic cannabinoid users have inadequate protection shields against excitation when faced with impulsive and affective experiences. They have less drive control compared to intravenous heroin users.