Perinatal inme vakalarında klinik ve laboratuvar bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and laboratory findings in infants with perinatal stroke
- Tez No: 545776
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇAKSEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada; 72 perinatal inme vakası retrospektif olarak incelenmiştir. Amacımız perinatal inmeli yenidoğanlarda risk faktörlerini, akut ve kronik dönemdeki nörolojik bulgularını değerlendirmektir. Çalışmaya, Ocak 2011-Mayıs 2018 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi yenidoğan yoğun bakım ünitesi ve çocuk nörolojisi polikliniğine müracat eden vakalar alındı. Vakalar demografik veriler, perinatal öykü, başvuru şikâyetleri, risk faktörleri ve motor-mental gelişimleri açısından incelendi. Tüm vakaların dosya kayıtlarından fizik ve nörolojik muayene bulguları ve takiplerinde görülen hastalıkları kaydedildi. Tüm hastalara bilgisayarlı beyin tomografisi ve/veya kraniyal manyetik rezonans görüntüleme yapıldı. Etyolojiyi ve eşlik edebilecek ilave hastalıkları saptamak amacıyla bazı hastalara ek hastalıklarına yönelik hematolojik, biyokimyasal ve mikrobiyolojik tetkikler, transfontanel USG, bilgisayarlı beyin tomografi anjiografi ve manyetik rezonans anjiografi yapıldı. Vakalar iki gruba ayrıldı. Sırasıyla grup 1'de arterial iskemik inmeli ve grup 2'de hemorajik inmeli vakalar mevcuttu. Yetmişiki vakanın 50'si (%69,44) erkek ve 22'si (%30,56) kızdı (erkek/kız oranı: 2,27 idi). Grup 1'de yedi vaka vardı. Vakaların dördü (%57,14) erkek, üçü (%42,86) kızdı (erkek/kız oranı 1,33 idi) ve ortalama tanı yaşı 7,56 ± 7,25 gün idi. Grup 2'de perinatal Hİ'li 65 vaka vardı. Vakaların 46'sı (%70,76) erkek, 19'u (%29,24) kızdı (erkek/kız oranı 2,42 idi) ve ortalama tanı yaşı 14,18 ± 10,15 gün idi. v Grup 1'de, 7 vakanın doğum ağırlığı 2664,28 ± 695,71 gr idi. Başvuru yaşı 3,20 ± 1,56 gün idi. Maternal idrar yolu enfeksiyonu, preeklampsi/eklampsi, gestasyonel diyabetes mellitus/diyabetes mellitus, çoğul gebelik gibi doğum süreci ve maternal özellikli arterial iskemik inmeli olgu görülmedi. En sık klinik semptomlar beslenme intoleransı ve konvulsiyon idi. Bir vakada serebral palsi ve bir vakada epilepsi görüldü. Kraniyal manyetik resonans incelemede sol hemisfer tutulumu sağ hemisferden fazla görüldü. En sık orta serebral arter tıkanmasına bağlı infarkt gözlendi. Grup 2'de, 65 vakanın 41'i (%63,07) preterm, 24'ü (%36,93) term idi. Preterm ve term vakaların ortalama doğum ağırlığı sırasıyla 1494,27 ± 526,95 gr ve 2920,84 ± 589,78 gr idi (p0,05). Sezeryanla doğum ve korioamniyonit pretermlerde termlerden daha fazla idi (p0,05). Sepsis, respiratuvar distres sendromu, asfiksi gibi doğum ve doğum sonrası özellikler açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p0,05). Sonuç olarak; arterial iskemik inme ve hemorajik inme erkeklerde kızlardan daha sık görülmektedir. Arterial iskemik inmeli olgularda sol hemisfer tutulumu fazla görülürken hemorajik inmeli olgularda sağ hemisfer tutulumu fazla görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 72 patients with perinatal stroke were evaluated, retrospectively. Our aim is to determine risk factors and neurological findings during acute and chronic period in newborn infants with perinatal stroke. The study includes patients admitted to Necmettin Erbakan University, Meram Medical Faculty, neonatal intensive care unit and department of pediatric neurology, between January 2011 and May 2018. The patients were examined for demographical data, perinatal events, and complaints on admission, risk factors, and motor-mental development. In all patients, findings of physical and neurological examinations, developed disorders during their follow up from patients' file were recorded. Examinations of cranial magnetic resonance imaging and/or cranial computerized tomography were performed in all patients. In order to detect etiological factors or accompanying disorders, hematological, biochemical, and microbiological tests, transfontanelle ultrasonography, magnetic resonance angiography were performed in some patients. The patients were divided into two groups. Group 1 and group 2 included patients with arterial ischemic stroke and hemorrhagic stroke, respectively. Of 72 patients, 50 (69.44%) were males and 22 (30.56%) females (male/female ratio: 2.27). There were seven patients in group 1. The mean age of diagnosis was 7.56 ± 7.25 days and four (57.14%) were males and three (42.86%) were females (male/female ratio: 1.33). There were 65 patients in group 2. The mean age of patients was 14.18 ± 10.15 days and 46 (70.76%) were males and 19 (29.24%) were females (male/female ratio: 2.42) (p>0.05). In group 1, there were seven infants and mean birth weight was 2664.28 ± 695.71 g. Mean age of infants on admission was 3.20 ± 1.56 days. There were no cases of arterial vii ischemic stroke associated with characteristics of delivery process such as maternal urinary tract infection, preeclampsia/eclampsia, gestational diabetes mellitus/diabetes mellitus and multiple pregnancy, as well as maternal characteristics. In arterial ischemic stroke most common symptoms were convulsion and feeding intolerance. Cerebral palsy was seen in one infant and epilepsy was seen in another infant. On cranial MRI examination, left involvement was more common than right hemisphere involvement. Infarction was most commonly seen due to middle cerebral artery occlusion. In group 2, of 65 infants, 41 (63.07%) were preterm and 24 (36.93%) were term. Mean birth weight was 1494.27 ± 526.95 g and 2920.84 ± 589.78 g in preterm and term infants, respectively (p0.05). Cesarean delivery and corioamnionitis was more common in preterms than term infants (p0.05). A statistically significant difference was determined in regard to respiratory distress syndrome, sepsis, asphyxia between two groups (p0.05). In conclusion; our findings showed that both arterial ischemic and hemorrhagic stroke were more common in males than females. While left hemisphere involvement was more common in arterial ischemic stroke, right hemisphere involvement was more common in hemorrhagic stroke.