Kişilik hakkının internet ortamında ihlali
Violation of personal rights on the internet
  1. Tez No: 545799
  2. Yazar: İREM ERDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN KÜÇÜKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kişinin yalnızca var olması nedeni ile sahip olduğu kişilik hakkı, kişiliğe ait maddi ve manevi tüm değerleri kapsar. Kişilik hakkı mutlak bir hak olup, Anayasa ve kanunlarla koruma altına alınmıştır. Diğer yandan ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü de Anayasa ve yasalarla korunan değerlerdendir. Sözlü ve görsel basın, demokratik bir toplumda bireylerin bilgi sahibi olması ve kamuoyunun oluşması için olmazsa olmazdır. Bu nedenle basın özgürlüğü, bir insan hakkı olan ifade özgürlüğü kapsamında yer alır. Kişilik hakkına müdahalenin basın yoluyla gerçekleştirilmesi durumunda, ifade özgürlüğü ile kişilik hakkı arasında çatışmanın varlığından söz edilir. İnternet teknolojisinin hızla gelişmesi, bireylerin de artık interentte kolayca içerik oluşturabilmeleri ve internetteki içeriklerin göz açıp kapayıncaya kadar çok sayıda kişiye ulaşabilmesi, internet ortamında kişilik hakkı ihlallerine sıklıkla raslanılmasına neden olmaktadır. Tüm bunların yanında birçok basın kuruluşunun da kendi internet siteleri aracılığı ile habercilik faaliyetlerini yürütmesi; kişilik hakkı, ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü kavramlarının birlikte ele alındığı çeşitli hukuki sorunların doğmasına neden olmaktadır. Ancak, konuya ilişkin yasal düzenlemelerin, hızlı gelişen teknolojinin ve sosyal yaşamın ihtiyaçlarına yetişmekte hantal ve yetersiz kaldığı yönünde eleştiriler dile getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Personal rights are fundamental rights of a person resulting from being in existence and they comprise all the material and moral components of a person. Personal rights are absolute rights which are under the protection of the Constitution of the Republic of Turkey and Turkish codes. Likewise, freedom of expression and freedom of the press are protected by the Constitution and the legislation. Verbal and visual media are essential for citizens to be informed and for the formation of public opinion in a democratic society. For this reason, freedom of the press is considered in the scope of freedom of expression which is a fundamental human right. In the case of an intervention in personal rights by media, a conflict arises between the freedom of expression and personal rights. The rapid development of the internet technology, the fact that individuals can easily create online contents, and that the contents on the internet can reach many people in the blink of an eye cumulatively resulted in a high frequency of personal rights violations on the internet. Additionally, many media organizations also carry out their reporting activities through their own websites and this leads to the emergence of various legal problems in which the concepts of the personal rights, freedom of expression and freedom of the press are discussed together. However, the relevant legislation is criticized as being cumbersome and inefficient since they fail to reach the needs of fast-growing technology and social life.