An Approach for the identification of trip generation characteristics of households in Turkish cities: A case study of Ankara
  1. Tez No: 5458
  2. Yazar: SEMA BEYAZIT
  3. Danışmanlar: GÖKHAN MENTEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
TÜRKİYE ŞEHİRLERİNDE HANE HALKININ SEYAHAT TÜRETME KARAKTERİSTİKLERİNİN BELİRLENMESİNDE YAKLAŞIM : ANKARA ÖRNEK ÇALIŞMASI Bayazıt, Sema Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Şehir Planlama Programı, Y. Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Şeh.ve Y.BÖ1. Plancısı Gökhan Menteş Şubat 1989, 231 Sahife ÖZET Bu çalışmanın amacı, Ankara'nın seçilmiş bölgelerinde“günlük faaliyet anketi”tekniğinin uygulanması ile Kentsel Ulaşım Planlaması çalışmalarının seyahat üretimi araştırmasına yardımcı olmaktır. Çalışmanın içeriği veri toplama çalışmaları ile ilgili ulaşım planlamacılarına referans sağlayabilir. Çalışmanın ilk bölümünde, seyahat üretimi ile ilgili mevcut ampirik çalışmalar ve literatür özetlenmektedir. Haneha Ikının seyahat üretim karakterlerine etki eden faktörler ve seyahat üretim araştırmalarında kullanılan yöntemin etkileri tartışılmaktadır. - vDaha sonra, konu Ankara'nın seçilmiş bazı bölgelerinde incelenmiştir. Bu inceleme“günlük faaliyet anketi”tekniğinin farklı sosyo- ekonomik grupların seyahat üretim verilerini elde etmek için uygulaması ile yapılmıştır. Toplanan veriler SPSS istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışmada, seyahat üretim verilerinin toplanmasında kullanılan yöntemlerin ilerlemesi ile birlikte, kentsel ulaşım planlaması çalışmaları için daha güvenilir seyahat üretim modelleri geliştirilebileceği beklenmektedir. Anahtar Sözcükler : Seyahat üretim çalışmaları, araştırma yöntemlerinin etkileri, günlük faaliyet araştırması, güvenilir araştırma teknik leri. vi
Özet (Çeviri)
AN APPROACH FOR THE IDENTIFICATION OF TRIP GENERATION CHARACTERISTICS OF HOUSEHOLDS IN TURKISH CITIES : THE CASE STUDY OF ANKARA Bayazıt, Sema Faculty of Architecture Department of City and Regional Planning M.S. Thesis in City Planning Supervisor : Gökhan Menteş, City and Reg. Planner (MRP) February 1989, 231 j Pages ABSTRACT The basic aim of this thesis is to contribute the trip generation surveys in urban transportation planning studies by applying“activity diary”survey technique in selected zones of Ankara. The context of the study can provide a reference for transportation planners who deal with data collection activity. In the first part of this study, the existing literature and empirical studies related with trip generation surveys are reviewed. The factors influencing the trip generation characteristics of households and methodological influences on trip generation survey are discussed. - iii -Then, the subject matter is examined in selected zones of Ankara. This examination is undertaken through the application of 'activity diary' technique to obtain trip generation data for different socio-economic groups. The collected data is analyzed by using the SPSS (Statistical Package Programme for Social Sciences). In this study, it is expected that with the improvements in the collection of trip generation data, more reliable trip generation models can be developed for urban transportation studies. Key Words : Trip generation studies, influence of survey methods, 'activity diary' survey, reliable survey techniques. - iv