Planlı davranış teorisi bağlamında sokak lezzetlerinin destinasyon seçimi ve tekrar ziyaret etme niyetine etkisi: İstanbul ili örneği
The effect of street foods on destination selection and revisiting intention in the context of planned behavior theory: The case of Istanbul province
  1. Tez No: 545813
  2. Yazar: ŞABAN KARGİGLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, sokak lezzetlerine yönelik planlı davranış teorisi bağlamında İstanbul'u ziyaret eden turistlerin tekrar ziyaret niyeti ile destinasyon seçimine yönelik davranışsal niyet üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak, kapsamlı literatür taramasının ardından anket formuna son şekli verilmiş ve alanında uzman kişilerce bu anket formu İngilizce ve Arapça dillerine çevrilmiştir. Pilot çalışma yapılarak, sokak lezzetlerini tatma amacıyla İstanbul'u ziyaret eden turistlere İstanbul'un turistik noktalarında (İstanbul tarihi yarımada, Galata Kulesi ve İstiklal Caddesi, Kadıköy) 15 Ekim 2018 – 15 Ocak 2019 tarihleri arasında Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak anket uygulanmıştır. Anket uygulanmasının ardından elde edilen 450 adet anket formundan 20 tanesi çıkartıldıktan sonra toplam 430 adet kullanılabilir anket formu analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler ve modelde yer alan hipotezler, t testi, Anova ve regresyon analizi kullanılarak test edilmiştir. Ölçüm sonuçlarının yüksek düzeyde güvenirliğe ve geçerliğe sahip olduğu görülmüştür. Yapılan çözümlemeler sonucunda, davranışa yönelik tutum ve öznel normun, hem tekrar ziyaret etme niyetine hem de destinasyon seçimine yönelik davranışsal niyete olumlu etkisi olduğu görülmektedir. Algılanan davranışsal kontrol ile ilgili olarak ise, tekrar ziyaret etme niyetine ve destinasyon seçimine yönelik davranışsal niyete herhangi bir etkisinin olmadığı görülmektedir. Bu sonuçlar, planlı davranış teorisi ile ilgili yapılan daha önceki çalışmaların çıktılarıyla örtüşmektedir. Çözümlemelerin ardından ulaşılan sonuçlar, daha sonra yapılacak olan çalışmalara yardımcı olması açısından önemli olmakla birlikte çıktılar sektöre ve sokak lezzetlerine ilgi duyanlarla paylaşılması açısından yol gösterici olma niteliği taşıyabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of tourists visiting Istanbul within the scope of planned behavior theory for street tastes on the intention of re-visiting and the behavioral intention for destination selection. As a means of collecting data, the scales used before the extensive literature review were used and this questionnaire was translated into English and Arabic by experts in the field. Tourists visiting Istanbul with the purpose of tasting street tastes were surveyed in the tourist spots of Istanbul (Istanbul historical peninsula, Galata tower and Istiklal Street, Kadikoy) between 15 October 2018 and 15 January 2019 in Turkish, English and Arabic. After removing 20 of the 450 questionnaires obtained after the survey, a total of 430 available questionnaires were analyzed. The data obtained from the research and the hypotheses in the model were tested by using t test, Anova and regression analysis. It was found that the measurement results had a high level of reliability and validity. As a result of the analysis, the attitudes towards behavior and subjective norms seem to have a positive effect both on the revisit intention and on the behavioral intention towards destination selection. Regarding the perceived behavioral control, it appears that there is no effect on the revisit intention and the behavioral intention for destination selection. These results coincide with the results of previous studies on planned behavior theory. The results obtained after the analyzes are important in terms of helping the studies to be carried out later, but they can be a guide for sharing the outputs with the ones interested in the sector and street tastes.