Attitudes toward disabled people in the social context of work, dating and marriage: Religiosity, religious orientation, conservatism and ambivalent sexism
Romantik ilişki, evlenme ve iş yaşamı bağlamında engellilere karşı tutumlar: Dindarlık, dini yönelim, muhafazakarlık ve çelişik duygulu cinsiyetçilik
- Tez No: 545814
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖNER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın ana amacı dindarlık, dini yönelim, muhafazakarlık ve çelişik duygulu cinsiyetçilik ile romantik ilişki, evlenme ve iş yaşamı bağlamında engellilere karşı tutumlar arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca bu çalışmada cinsiyet, yaş, eğitim, gelir düzeyi ve engelli birey ile temas ile romantik ilişki, evlenme ve iş yaşamında engellilere karşı tutumlar arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışmaya 626 kişi katılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, kadın ve erkeklerin engellilere karşı tutumlar konusunda anlamlı olarak sadece iş yaşamı ortamında farklılaştığı görülmüştür. Bununla birlikte, romantik ilişki ortamında yaş, muhafazakarlık ve çelişik duygulu cinsiyetçiliğin romantik ilişkilerde engellilere karşı tutumlar ile anlamlı şekilde ilişkili olduğu gözlemlenmiştir. Ancak, eğitim, gelir seviyesi, dindarlık ve dini yönelimin romantik ilişkilerde engellilere karşı tutumlar ile anlamlı şekilde ilişkili olduğu bulunamamıştır. Engellilere karşı tutumların evlenme bağlamında incelenmesinde sadece yaş ve çelişik duygulu cinsiyetçilik ile anlamlı bir ilişki içinde olduğu gözlemlenmiştir. İş ortamı bağlamında engellilere yönelik tutumların ise çelişik duygulu cinsiyetçilik, muhafazakarlık ve dini yönelim ile anlamlı ilişkide olduğu ancak diğer değişkenler ile anlamlı ilişki içerisinde olmadığı bulunmuştur. Son olarak, engelli bir aile üyesine veya yakın arkadaşa sahip olmanın, sadece iş bağlamında engelli insanlara yönelik tutumları açısından anlamlı olduğu bulundu. Engelli birey ile günlük hayatta temas içinde olma sıklığının ise sadece romantik ilişki bağlamında engelli bireylere yönelik tutumları açısından anlamlı olduğu bulundu. Araştırmanın sonuçları, güçlü ve çalışmanın sınırlılıkları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to examine the relationship between religiosity, religious orientation, conservatism and ambivalent sexism with attitudes toward disabled people in the social context of dating, marriage and work. Moreover, the relationship between gender, age, education, income and contact with disabled people in social contexts of dating, marriage and work was investigated in this study. The data was collected from 626 participants in the age of 18 to 40. The results of the study revealed that gender differences were significant only on one variable; Attitude toward disabled people in work. Moreover, for attitudes toward disabled people in dating, while on the one hand age, conservatism and ambivalent sexism were significant predictors; education, income, religiosity and religious orientation were not significant. Furtermore, in the cntext of marriage just age and ambivalent sexism were significant predictors. Only ambivalent sexism, conservatism and religious orientation are significant predictors in attitude toward disabled people in work. Finally, it has been found that having a disabled family member or close friend significantly effected attitude toward disabled people in the context of work but not for dating and marriage. On the other hand, people who have more contact with a disabled person in daily life showed more positive results on attitudes toward disabled people in the context of dating. The study findings, strengts and limitations of the study were discussed.