Suzuki metodu paralelinde geleneksel Türk halk ezgilerinin başlangıç düzeyi keman eğitimine uyarlanabilirliği
Adoptability of traditional Turkish folk tunes to beginners' level violin education in paralel with Suzuki method
  1. Tez No: 545828
  2. Yazar: DAMLA KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de özengen ya da mesleki amaçla keman eğitimine başlayan bireylerin, keman eğitiminin oldukça zor olan ilk aşamalarını kolaylaştırmak ve Türk keman okuluna katkı sağlamak için Geleneksel Türk Halk Ezgilerinden oluşan bir keman öğretim materyali geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, dünyaca kabul görmüş 'Suzuki Keman Eğitim Metodu' gerek hedefleri, gerekse eğitim süreci bakımından örnek alınarak hazırlanmış, Geleneksel Türk Halk Ezgileri'nden oluşan bir keman öğretim materyali önerisi sunulmuştur. Araştırma sonucunda, araştırmacının kemana uyarladığı Geleneksel Türk Halk Ezgileri ile Suzuki Keman Okulu-1 keman öğretim materyalindeki parçaların, içerik analizleri yönünden paralel olduğu görülmüştür. Dolayısıyla başlangıç keman eğitiminde, Geleneksel Türk Halk Ezgileri'nden oluşan bir keman öğretim materyali yapılabileceği ve kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to develop a violin teaching material consisting of the Traditional Turkish Folk Tunes in order to facilitate the highly challenging early stages of violin education and to support the Turkish violin school for the individuals who start violin education as a hobby or for professional reasons. For this purpose, a violin teaching material consisting of the Traditional Turkish Folk Tunes was prepared considering the objectives and education process of the worldwide-accepted“Suzuki Violin Teaching Method”. At the end of the research, it has been seen that the pieces in the Traditional Turkish Folk Tunes adapted to violin by the researcher and the pieces in Suzuki Violin School-1 violin teaching curriculum are equivalent in terms of the target behaviours. Therefore, it was concluded that a violin teaching material consisting of the Traditional Turkish Folk Tunes could be developed and used in beginners' level violin education.