Avrupa'da yaşayan Türklerin çalışma hayatına ilişkin sorunları (Baden Württemberg - Alsace örneği)
The proplems of working life of Turks living in Europe (The case of Baden Württemberg - Alsace )
  1. Tez No: 545831
  2. Yazar: RÜMEYSA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ALACAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
30 Ekim 1961'de Federal Almanya ile yapılan işgücü anlaşması sonrası başlayan Türk işgücü göçü, ilk zamanlarda her iki ülke tarafından da geçici olarak görülmekteydi. Ancak zaman içerisinde gelen bu işgücü kitlesi geri dönüş yapmamış ve kalıcı olmuştur. Konuk işçi olarak giden ilk işçilerden bugüne kadar işçiler, çalışma hayatında birçok sorunla karşılaşmışlardır. Gerek dil bilmeme, gerek kültür ve inanç açısından sorunlar yaşanagelmiştir. Yapılan bu çalışmada da göç hareketinin gelişimi ve Avrupa'daki Türk işçilerinin çalışma hayatına yönelik algıları ve yaşadıkları sorunlar incelenmeye çalışılmıştır. Türk işçilerin bulundukları ülkede genel olarak çalışma hayatında sorun yaşamadıkları, ayrıca ülkeye ilişkin sosyo-ekonomik tutumlarının da olumlu olduğu görülmüştür. Bunun yanında bir kısım çalışanın da iş yerinde dışlanma ve yadırganma konularında sorun yaşadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
31 October 1961 after the contract have been made on labor, between Federal Germany and Turkey, labor migration started. It was thought to be temporary at first by the two countries. But the labor community that had migrated throughout the time, didn't come back than became permanent. The workers,who had gone as guest workers at first came acrossa lot of problems in business life. The problems were generally about not learning the new language, cultural and belief. In this research, we tried to examine the perception of Turkish workers in Europe about business life, their problems and the progress of this migration. It was determined that the Turkish workers generally have no problems in business life. Also their social-economical attitudes are positive. It was also detected that some of the workers had problem in exclusion and odd up issues.