Mandibuler yetmezliğe bağlı sınıf ıı malokluzyonların aktivatör ve miniplak destekli forsus apareyleri ile tedavileri sonucu oluşan etkilerin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparison the effects of activator and miniplate anchored forsus appliance in treatment of mandibular deficiency
  1. Tez No: 545840
  2. Yazar: HABİBE SİNEM İNCE BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAK KAYA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada aktivatör apareyi ve miniplak destekli Forsus FRD apareyi kullanılarak yapılan fonksiyonel tedaviler sonucu oluşan değişiklikler karşılaştırılmaktır. Çalışmada miniplak destekli Forsus FRD apareyi grubu prospektif olarak oluşturulmuş, aktivatör apareyi grubu ise retrospektif olarak seçilmiştir. Birinci grubu miniplak destekli Forsus FRD apareyi ile tedavi edilen 18 birey (ortalama yaş 13,52 ± 1,23), ikinci grubu aktivatör apareyi ile tedavi edilen 18 birey (ortalama yaş 11,72 ± 1,36) oluşturmaktadır. Birinci grupta seviyeleme sonrasında, maksiller arkta 0,017x0,025 inç paslanmaz çelik tele geçildiğinde, miniplaklar bilateral olarak simfiz bölgesine yerleştirilmiştir. Forsus FRD apareyi maksiller 1. moların headgear tüpünden miniplağa uygulanmıştır. İkinci grupta keserler başabaş ilişkiye gelecek şekilde mumlu kapanış kayıdı alınmış ve aktivatör apareyi uygulanmıştır. Her iki grupta da Sınıf I molar ilişki sağlanacak şekilde birinci grupta ortalama 10,72 ± 1,71 ay, ikinci grupta ortalama 13,78 ± 5,17 ayfonksiyonel tedavi yapılmıştır. Tedavi etkilerini değerlendirmek için fonksiyonel tedavi öncesi (T1) ve sonunda (T2) lateral sefalometrik filmler alınmıştır. Mann Whitney U ve Wilcoxon testleri istatistiksel değerlendirmede kullanılmıştır. Araştırmamızın sonuçlarına göre, her iki grupta da mandibular büyüme stimüle edilerek efektif mandibular uzunlukta artış sağlanırken, ikinci grupta anlamlı düzeyde daha fazla etki görülmüştür. Birinci grupta maksiller molarların distalizasyonu ve intrüzyonu, maksiller keserlerin ekstrüzyonu ve retrüzyonu gözlenmiştir. İkinci grupta ise maksiller molarlar ve keserlerde anlamlı değişiklik görülmezken, mandibuler keserlerde intrüzyon ve protrüzyon görülmüştür. Elde edilen overjet düzeltimi aktivatör grubunda yarıdan fazla oranda iskeletsel kaynaklı iken, mini plak destekli Forsus FRD grubunda dental düzeltimin daha fazla olduğu görülmüştür. Her iki grupta da overbite ve overjet azalırken, yumuşak doku profilinde iyileşme görülmüştür. Her iki grupta da büyüme gelişim döneminde mandibular retrognati kaynaklı Sınıf II maloklüzyonun tedavisinde iskeletsel, dentoalveoler ve yumuşak doku değişimlerinin kombinasyonu ile düzelme elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the functional treatment results obtained by miniplate anchored Forsus FRD and conventional activator appliance. The miniplate anchored Forsus FRD group was designed prospectively and the activator group was selected retrospectively. The first group consisted of 18 individuals (mean age 13.52 ± 1.23) treated with miniplate anchored Forsus FRD appliance. The second group consisted of 18 individuals (mean age 11.72 ± 1.36) treated with activator appliance. In the first group, following the leveling stage, 0.017x0,025 inches stainless steel archwire was inserted and miniplates were placed bilaterally in mandibular symphysis area. Forsus FRD appliances were attached between miniplates and 1st molar headgear tubes. In the second group, the bite record was registered with wax in edge to edge relation of insicors and than activator was applied. The functional treatment lasted 10,72 ± 1,71 months in the first group and 13,78 ± 5,17 months in the second group which was continued until Class I molar relationship was obtained in both groups. To evaluate the treatment effects, lateral cephalometric films were taken before functional treatment (T1) and at the end of the functional treatment (T2). Mann Whitney U and Wilcoxon tests were used for statistical evaluation. According to the results of our study, the mandibular growth was stimulated in both groups whereas increase ineffective mandibular length was greater in the second group. In the first group, distalization and intrusion of maxillary molars and extrusion and retrusion of maxillary incisors were observed. In the second group, there were no significant changes in the position of maxillary molars and incisors, whereas intrusion and protrusion were seen in mandibular incisors. The overjet correction obtained was more than half of skeletal origin in the activator group, whereas the miniplate anchored Forsus FRD group demonsrated more dental correction. Overbite and overjet decreased and soft tissue profile improved in both groups, improvement was achieved by combination of skeletal, dentoalveolar and soft tissue changes in the treatment of Class II malocclusion due to mandibular retrognathia during growth development period with both treatment methods.