İskeletsel sınıf 3 malokluzyonların alt-ramec protokolü ve intermaksiller elastikler ile tedavisinin dentofasiyal yapılara etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of impact on alt-ramec protocol for treating skeletal class 3 malocclusions and treating dentofacial structures with intermaxillary elastics
- Tez No: 809218
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİME SEMA YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Alt-RAMEC protokolü ile maksiller protraksiyon uygulamalarında sıklıkla yüz maskesi ve iskeletsel ankraj aygıtları ile birlikte Sınıf 3 elastikler kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı maksiller retrüzyon ya da maksiller retrüzyon ve mandibular protrüzyon kaynaklı İskeletsel Sınıf 3 maloklüzyonlu bireylerde Alt-RAMEC uygulaması ile birlikte sabit mekaniklerle Sınıf 3 elastiklerin kullanımının dentofasiyal yapılar üzerine etkilerini değerlendirmektir. Çalışma Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinden seçilen maksiller yetmezlik ya da maksiller yetmezlik ve mandibular fazlalığa bağlı İskeletsel Sınıf 3 maloklüzyona sahip, tedavilerinde Alt-RAMEC protokolü sonrası sabit ortodontik tedavi uygulanmış ve alt kesici dişlerin tork değerleri modifiye edilmiş alt çeneden ankraj alınarak Sınıf 3 elastikler kullanılmış 20 bireye (7 kadın, 13 erkek; kronolojik yaş ortalaması 12,41 yıl ) ait lateral sefalometrik ve el-bilek radyografileri üzerinde yapılmıştır. Büyümeye bağlı meydana gelen değişiklikler ile tedavinin etkilerini ayırt etmek için benzer iskeletsel özelliklere sahip 20 bireyden(8 kadın, 12 erkek; kronolojik yaş ortalaması 12 yıl) oluşan kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Tedavi grubunda ölçülen SNA açısındaki ortalama 2,2°'lik artış ve A noktasındaki ortalama 2,1 mm'lik ileri yönde hareket ile maksiller ilerletmenin sağlandığı görülmüştür. SNB açısındaki azalma ve SNGoGN açısındaki artış çene ucunun tedavinin etkisi ile geri ve aşağı yönde hareket ettiğini göstermektedir. Alt kesici dişlerde açısal değişimin az, boyutsal hareketin ise daha fazla olması söz konusu uygulama ile alt kesici dişlerde meydana gelebilecek devrilme hareketinin önlendiğini göstermektedir. Bu çalışmanın sonuçları Alt-RAMEC protokolü ve sabit mekanikler ile Sınıf 3 elastik uygulamasının İskeletsel Sınıf 3 maloklüzyonların tedavisinde iskeletsel düzeltim elde edilirken dişlerde meydana gelebilecek istenmeyen etkileri de elimine ederek başarılı sonuçlar ortaya koyduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Class III elastics are often used with face mask and skeletal anchor devices in maxillary protraction applications with the Alt-RAMEC protocol. The aim of this study is to evaluate the effects of the use of Class III elastics with fixed mechanics and the Alt-RAMEC application on dentofacial structures in individuals with Skeletal Class 3 malocclusion due to maxillary retrusion or maxillary retrusion and mandibular protrusion. The study was performed on lateral cephalometric and hand-wrist radiographs of 20 individuals (7 women, 13 men; mean chronological age 12.41 years) with skeletal Class 3 malocclusion due to maxillary deficiency or maxillary deficiency and mandibular excess using 3 elastics for treatment; selected from the archive of Gazi University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics. In order to distinguish between growth-related changes and the effects of treatment, results were compared with a control group consisting of 20 individuals (8 females, 12 males; mean chronological age 12 years) with similar skeletal characteristics. It was observed that maxillary advancement was achieved with an average of 2.2° increase in the SNA angle measured in the treatment group and an average forward movement of 2.1 mm at point A. The decrease in the SNB angle and the increase in the SNGoGN angle indicate that mandible moves backwards and downwards with the effect of the treatment. The fact that the angular change is less and the dimensional movement is more in the lower incisors shows that the tipping motion that may occur in the lower incisors is prevented. The results of this study showed that the Alt-RAMEC protocol and Class 3 elastic application with fixed mechanics showed successful results in the treatment of skeletal Class 3 malocclusions, while eliminating the undesirable effects that may occur in the teeth.