Önlenebilir inme kavramı ve inme alttipleri üzerine etkisi
Preventable stroke and its interplay with stroke subtypes
- Tez No: 545843
- Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM MURAT ARSAVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnme risk faktörü yüküne yol açan nedenlerin %90'ı modifiye edilebilir risk faktörlerine bağlıdır ve uygun tedavi yaklaşımı ile her 10 inmenin 9'u önlenebilir. Bu çalışmada risk faktörü modifikasyonunun inme önlenebilirliği ve farklı inme alttipleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Akut iskemik inme tablosu ile başvuran 787 hasta çalışmaya dahil edildi; demografik özellikler ve risk faktörlerine dair klinik ve laboratuvar parametreleri değerlendirildi. İnme alttipleri Causative Classification System (CCS) ile belirlendi. Popülasyonun %30'u büyük arter oklüzyonu (BAA), %25,8'i kardiyoembolizm (KE), %11,4'ü küçük arter oklüzyonu, %6,2'si diğer nadir nedenler, %23,4'ü kriptojenik nedenler ve %3,2'si sınıflandırılamayan nedenlere bağlı gelişen inmelerden oluşmaktaydı. Hastaların %36,8'inde Diabetes Mellitus (DM), %69,9'unda hipertansiyon (HT), %28,6'sında hiperlipidemi (HL), %12,6'sında bilinen ve %11,4'ünde yeni tanı olmak üzere atriyal fibrilasyon (AF), %37,6'sında diğer kardiyovasküler hastalıklar, %20,3'ünde geçirilmiş inme öyküsü bulunmaktaydı. KAO grubunun diğerlerine kıyasla HL, DM, HT kontrolü, diyet ve fiziksel aktivite açısından daha kötü bir profil sergilediği, KAO ve kriptonenik inme gruplarının uygun antitrombotik tedavi altında inme geçirdikleri ve uzun vadede daha fazla sayıda risk faktörünün optimizasyonunun gerektiği saptandı. Uzun dönemde daha fazla hasta sayısı ile yapılacak randomize kontrollü çalışmalarla bu verilerin desteklenmesi küçük damar oklüzyonu ve kriptojenik inme vakalarının tedavisine bakış açımızı genişletebilir.
Özet (Çeviri)
Modifiable risk factors constitute approximately 90% of the cumulative risk factor burden in the setting of stroke, and 9 out of 10 strokes are preventable by optimization of these vascular risk factors. The present study investigated the relationship between risk factor control, stroke preventability and stroke subtypes. A total of 787 acute ischemic stroke patients were included into the study; their demographic data, together with clinical and laboratory parameters related to vascular risk factors were collected. Stroke subtypes were defined according to the Causative Classification System of Stroke (CCS). In this cohort, the distributionof stroke subtypes was as follows: 30% large artery atherosclerosis (LAA), 25.8% cardioembolism (CE), 11.4% small artery occlusion (SAO), 6.2% other causes, 23,4% cryptogenic and 3.2% unclassified causes. In regard of risk factors, 36.8% of patients had diabetes mellitus (DM), 69.9% had hypertension (HT), 28.6% had hyperlipidemia (HL), 12.6% had known and an additional 11.4% had new diagnosis of atrial fibrillation (AF), 37.6% had other cardiovascular diseases and 20.3% had history of previous stroke. SAO subtypes revealed worse control in terms of DM, HL, HT, diet and physical activity profiles compared to other groups. SAO and cryptogenic subtypes experienced the events despite appropriate antitrombotic therapy and had greater number of sub-optimally controlled risk factors. Long term randomized controlled studies with larger populations are needed to confirm our observations and adjust the treatment perspectives especially in patients with cryptogenic stroke and SAO.