Ecological heterotopias in Neil Gaiman's Neverwhere and China Mieville's Perdido Street Station
Neil Gaiman'in Neverwhere ve China Mieville'nin Perdido Street Station adlı romanlarında ekolojik heterotopyalar
  1. Tez No: 545847
  2. Yazar: ÖZLEM AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA SİVRİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, Michel Foucault tarafından yapılandırılan heterotopya fikri ile ekoeleştiri arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkinin modern şehir fantezi yazınına nasıl yansıtıldığını konu edinir. Temelde heterotopya düşüncesi sürekli değişmekte olan, uyumsuz, rahatsız edici ve çok katmanlı olarak tanımlanan ötekileştirilmiş mekânlarla ilişkilendirilir. Çalışma, mekânlarında heterotopya kavramını oldukça fazla kullanmış ve bu türün önde gelen iki eseri olan Neil Gaiman'ın Neverwhere ve China Mieville'nin Perdido Street Station adlı romanlarına odaklanmaktadır. Bu romanlardaki heterotopik mekânlar fantezi yazınının geniş sınırları içerisinde insan ve doğa arasındaki çelişkili ilişkiyi analiz etmek için temel oluşturur. Bu çalışma adı geçen romanlardaki fantezi öğelerinin bir mekâna ne şekilde bir heterotopik özellik kazandırdığını ve bu fantastik heterotopyaların insanoğlunun çevre üzerindeki yıkıcı etkisini nasıl resmettiğini ortaya çıkarmaya çalışır. Bu tez, ekoeleştiri kuramının ışığında, modern şehir fantezisi yazının heterotopik boyutuna ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study the relation between ecology and the idea of heterotopia configured by Michel Foucault and how this relation is illustrated in contemporary urban fantasy. The idea of heterotopia is basically attributed to places of otherness which are defined as multi-layered, disturbing, incompatible and transforming. The study will focus on two pioneering works of the genre; Neil Gaiman's Neverwhere (1996) and China Mieville's Perdido Street Station (2000) which widely explore the idea of heterotopia in their settings. Heterotopic places in these works provide a basis to analyse the controversial relation between human and nature within the wide borders of fantasy. This study endeavours to figure out in what way a place is ascribed heterotopic features by elements of fantasy in the selected novels and how these fantastic heterotopias function to illustrate the destructive power of human beings on environment. The aim of the present thesis is then to offer an insight into heterotopic dimensions of urban fantasy with reference to theories of ecocriticism.