Kadın sağlığına yönelik e-sağlık uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of e-health applications related to women's health
  1. Tez No: 545878
  2. Yazar: SUZAN TAŞÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
E-sağlık kapsamında mobil sağlık uygulamaları kullanılmaktadır. Kadın sağlığı, sağlığın geliştirilmesinde önemli olduğundan bu araştırmanın amacı; kadın sağlığı uygulamalarının kalite değerlendirmesidir. Araştırmada 01.12.2017-01.03.2018 tarihleri arasında Apple Store Türkiye mağazasında Sağlık ve Fitness ile Tıp kategorilerindeki popüler uygulamalar başlığında bulunan ücretsiz, Türkçe veya İngilizce dil seçeneği olan 58 kadın sağlığı uygulaması incelenmiştir. MARS ölçeği, FDA, HON Kriterleri ve VAS'dan oluşan bir form hazırlanmıştır. Verilerin analizinde ICC, KD 20&21 Güvenilirliği, İç Tutarlılık Analizi, Pearson Korelasyon ve Bağımsız Gruplarda T-Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
E-Health is used in mobile health applications. Improving Women's Health is an important issue in health promotion, therefore the aim of the study was to assess quality of women's health applications. The study was conducted between December 1st 2017 – March 1st 2018, using the Apple Store in Turkey searching for popular applications free Health &Fitness and Medicine categories apps on the web. The 58 apps related to women's health were in both English and Turkish were assessed in the study. A questionnaire composed of MARS scale, FDA, HON criteria and VAS was used. ICC, KD 20&21 Reliability, Internal Consistency Analysis, Pearson-Correlation and Independent Sample T-Test were used in the analysis.