Metinlerarası bağlamda 2010 sonrası Hollywood yapımı masal uyarlamalarındaki biçimsel dönüşümler
Transformations in Hollywood made fairy tale adaptations after 2010 in the context of intertextuality
- Tez No: 545914
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE UÇAR İLBUĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Masallar ve halk hikayeleri her toplum için oldukça önemli kültürel unsurlardır. Bu anlatılar, Jung'un, kolektif bilinçdışının bir işlevi olarak ortaya koyduğu yaratıcı fantezinin ürünü olarak ele alındıkları zaman kültürel önemlerinin yanında psikolojik de bir anlam ifade ederler. Gerek bu sebepten gerek günümüze dek ulaşabilecek ölçüde hafızaya hitap etmeleriyle anlatı kuramlarına da ilham kaynağı olmuşlardır. Modern anlatı kuramlarının ilk eserleri masalların incelenmesiyle ortaya konmuştur. Masallar, halk hikayeleri ve kahramanlık hikayelerinin incelenmesi sonucu oluşturulan bu modeller, farklı ekollerin müdahalelerinden sonra günümüzde dahi birçok türden anlatıyı açıklamanın, çözümlemenin en güvenilir yöntemlerini oluştururlar. Bu çalışmada da masalların güncel ve popüler uyarlamaları, bu kuramlar bağlamında çözümlenecek ve ilk kaydedildikleri halleriyle metinlerarası bağlamda karşılaştırılarak günümüz anlatılarının popüler eğilimlerine dair anlayış kazanılmaya çalışılacaktır. Bunun için önce, tez boyunca masallara ve uyarlama sorununa hangi bakış açısıyla yaklaşılacağı tartışılacak, ardından birtakım önemli anlatı kuramlarına açıklık getirilerek söz konusu eserlerin nasıl çözümleneceği ortaya konacaktır. Karşılaştırma için ise masallar ve filmler, uyarlamaların metinlerarası bağlamda ele alınabileceği argümanına dayanılarak incelenecektir. Böylece karşılaştırmalar, Genette'in“bir metnin, bir başka metnin dönüşümünden oluştuğu durumları”ifade eden anametinsellik kavramı ve bu dönüşümlerin ne türden olabileceğini açıklarken ortaya koyduğu diğer kavramlar çerçevesinde yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Fairy tales and folk tales are very important cultural elements for every society. When these narratives are considered as a product of the creative fantasy that Jung poses as a function of the collective unconscious, they also gain a psychological significance besides their cultural imprtance. By both for this reason and addressing memory to such an extent that they can reach to this day, they also have been a source of inspiration for narrative theories. The first works of modern narrative theories are revealed with the examination of tales. These models, which are formed as a result of examining fairy tales, folk tales and heroic stories, constitute the most reliable methods of explaining many kinds of narrative even in the present day, after the interventions of different schools. In this study, the current and popular adaptations of the fairy tales will be analyzed in the context of these theories and they will be compared with the first records of the tales in the context of intertextuality, to gain an understanding of the popular trends of today's narratives. For this purpose, the approach to the fairy tale and the adaptation problem through the thesis will be discussed, then some important narrative theories are going to be clarified to expose how the fairy tales and movies that are the subject of this thesis will be analyzed. For comparison, fairy tales and films will be considered based on the argument that adaptations can be approached in the context of intertextuality. Thus, comparisons will be made within the framework of the concept of hypertextuality that Genette expresses as“situations in which a text consists of a transformation of another text”and other concepts that are explained by him what kind of transformations they might be.