An intertextual analysis of adaptations of turkish folk narratives written by left-oriented intellectuals in the 1960s and 1970s
1960'lı ve 1970'li yıllarda sol eğilimli entelektüellerin yazdığı halk anlatılarının uyarlamalarının metinlerarası incelemesi
  1. Tez No: 664165
  2. Yazar: ESRA MİNE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Siyasal Bilimler, Folklore, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu tez, 1960'lı ve 1970'li yıllarda sol eğilimli entelektüellerin yazdığı halk anlatılarının uyarlamalarını metinlerarası bir bağlamda inceliyor. Bu çalışma, folklorik aşk hikayelerinin ve öykülerinin 16 uyarlamasını analiz ederek, anlatıların edebi özelliklerindeki ideolojik ve politik dönüşümleri, değişiklikleri ve eklemeleri içerik ve biçim açısından ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Ardından, anlatıların baskın çatışmalarını, popüler halk karakterlerinin, yardımcılarının ve düşmanlarının tasvirlerini, erkek ve kadın kahramanlar arasındaki aşkın kavramsallaştırılmasını ve karakterlerin ifadelerini bağlamsal faktörlerle ilişkilendirerek halk anlatılarının sol perspektiften nasıl yeniden yorumlandığını tartışır. Bu çerçevede bu tez, bu uyarlamaların nasıl bir anlam yarattığını ve halk anlatılarının önceki versiyonlarından nasıl farklılaştığını ortaya çıkarmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses adaptations of folk narratives written by left-oriented intellectuals in the 1960s and 1970s in an intertextual context. By analyzing 16 adaptations of folk romances and stories, the study tries to reveal ideological and political transformations, changes and additions in literary characteristics of narratives in terms of content and form. Then it discusses how folk materials were reinterpreted from the leftist perspective by examining dominant conflict of narratives, depictions of popular folk characters, their helpers and opponents, conceptualization of love between heroes and heroines and utterances of characters by associating them with contextual factors. Within this frame this thesis tries to reveal what kind of meaning these adaptations created and how it differs from the preceded versions of folk narratives.