7-12 yaş arası çocuklarda bruksizm varlığının saptanması ve okluzal splint etkinliğinin incelenmesi
Determination of bruxi̇sm in children aged between 7-12 and evaluation of effectiveness of occlusal splint
- Tez No: 545937
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHİNUR ERTUĞRUL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bir epidemiyolojik araştırma olarak planlanan bu çalışmada; 7-12 yaş arası çocuklarda temporomandibular eklem muayenesi sırasında bruksizmin teşhis edilip bu düzensizliklere neden olan olası faktörlerin araştırılması, bruksizm ve etiyolojik faktörler arasındaki ilişkinin açıklanması ve bu sayede koruyucu-önleyici uygulamalara katkıda bulunulması hedeflenmiştir. Bu çalışmanın amacı bruksizmli hastaların klinik özelliklerinin değerlendirilmesi ve okluzal splintin uyku bruksizmi üzerindeki etkinliğinin incelenmesidir. Bu araştırmaya, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na başvuran yaşları 7- 12 arasında değişen 200 birey katılmıştır. Çalışmada yer alan hastalara Temporomandibular Düzensizlikler İçin Teşhis Kriterleri (TMR/ATK) formlarının Eksen I ve Eksen II bölümleri uygulanmıştır. Araştırma sırasında uyku bruksizmi tanısı konulan 31 hastaya okluzal splint uygulanmış ve üç ay süre ile geceleri kullanmaları istenmiştir. Splint kullanımı öncesi ve sonrası, ayrıca ayda birer kere TME muayenesi tekrarlanmıştır. İstatistiksel değerlendirmeler IBM SPSS Statistics 25.0 programı ile gerçekleştirilmiş; tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışmamızda yaş, cinsiyet, ağrı, ağız açma paternleri, eklem sesleri, palpasyonda ağrı bulgusu, dişlerde aşınma, parafonksiyonel alışkanlık parametreleri ile elde edilen sonuçların birbirleriyle ilişkisi değerlendirilmiştir. Okluzal splint kullanımından sonra uyku bruksizminin sıklığında ve süresinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gözlenmiştir. Ayrıca ağrı, deviasyon, eklem sesleri gibi bruksizm bulgu ve belirtilerinde de bir düşüş meydana gelmiştir. Sonuç olarak, okluzal splint tedavisinin uyku bruksizminin şiddetini azalttığı tespit edilmiştir. Okluzal splintin çocuklarda uyku bruksizminin tedavisinde pozitif etkisi olan, kolay uygulanabilir bir tedavi yöntemi olarak göz önünde bulundurulması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this epidemiological study was to determine bruxism during temporomandibular joint examination in children aged between 7-12 with the aim of investigating possible etiologic factors, explaining the relationship between the bruxism and etiologic factors as well as contributing to preventive approaches. The objective of this study is to evaluate clinical features of patients with bruxism and to investigate the effects of occlusal splint on sleep bruxism. In this study, 200 patients aged between 7 and 12 who were referred to Ege University, Faculty of Dentistry, Department of Pediatric Dentistry were participated. Research Diagnostic Criteria/Temporomandibular Disorders (RDC)/TMD Axis I and Axis II were applied to each patient. 31 patients who were diagnosed with sleep bruxism had an occlusal splint and the patients were instructed to wear the occlusal splint every night for 3 months. TME examination was repeated before and after the splint use and also once a month. Statistical analysis was performed using IBM SPSS Statistics 25.0 program for comparison of before and after treatment. The parameters of this study were age, gender, pain, openning pattern, joint sounds, pain on palpation, dental abrasion and oral parafunctions. Statistically a significant reduction in the frequency and duration of sleep bruxism was observed with the use of occlusal splint. In addition, there was a decrease in signs and symptoms of bruxism such as pain, deviation and joint sounds. As a result, the occlusal splint treatment decreases the severity of sleep bruxism. Occlusal splint can be considered as an easily applicable treatment method which has a positive effect in the treatment of sleep bruxism in children.