İlköğretimde 7-12 yaş arası çocuklarda ahlaki karakter özellikleri ve eğitimi
Moral personality features and pedagogics for the children in primary education ? age between 7-12
  1. Tez No: 273840
  2. Yazar: MURAT SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. MAHMUT ÇAMDİBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Yaratılanların arasında farklı bir yere sahip olan insanı özel kılan onun akıllı ve irade sahibi bir varlık olmasıdır. İnsan kalıtım yoluyla ya da çevrenin etkisiyle edindiği ahlaki olan veya olmayan tutum ve davranış özelliklerine sahiptir. Bu özelliği nedeniyle çalışmamızda İlköğretim çağındaki çocukların gelişim dönemleri gözönünde bulundurularak ahlaki karakter özellikleri ve eğitimi üzerinde durulmuştur. Bu çerçevede ailede ve özellikle okulda eğitimciler tarafından verilmesi gereken ahlak ve karakter eğitiminin önemi ele alınarak, öğrencilere kazandırılması gereken bazı ahlaki tutum ve davranışlar ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The human being gains a very specific position among other creatures as he has intelligence and self-conciousness unlike the others. He has properties ,both may be moral or unmoral , which has come up with his heritage or environmental factors. Because of that peroperty of human being,in our study we put emphasise on moral characteristics and education of children within the age of primary school education ,also by bearing their growth stages in mind.Within these outlines,we try to point out some of the essential moral behaviors and attitudes by mostly focusing on the importance of moral and characteristic education which must be given by families or teachers at school.