Farklı ağız içi tarayıcılar ile alınan implantüstü ölçülerin hassasiyetlerinin kıyaslamalı olarak değerlendirilmesi
Comparison of the accuracy of different intraoral scanners for implant supported dental prostheses
  1. Tez No: 546003
  2. Yazar: DİLARA ŞEYMA ALPKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABİRE İŞLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Protetik tedavilerin başarısı, ağız ortamının laboratuvar ortamına doğru olarak aktarılması ile mümkündür. Ağız içinden alınan ölçülerin doğruluğunun artması için ölçü maddelerinin özellikleri ve ölçü teknikleri geliştirilmiş, teknolojinin gelişmesiyle ölçülerin dijital olarak kaydı gündeme gelmiştir. Ağız içi dijital ölçü alınmasında kullanılan ağız içi tarayıcılar hekimlerin günlük pratiğine yerleşmiş olsa da bu cihazlara ait sınırlamalar tam olarak saptanamamıştır. Çalışmamızda implant sayısı ve yerleşim konumunun farklı ölçü tekniklerinin hassasiyetleri üzerindeki etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Parsiyel ve tam dişsizliklerin taklit edildiği 4 model üzerinde 4 farklı ağız içi tarama cihazı ve 1 geleneksel ölçü maddesi ile ölçü alınmış, elde edilen ölçülerdeki sapma miktarları 2 boyutlu ve 3 boyutlu olarak tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, ölçü grupları arasında hem 2 boyutlu hem 3 boyutlu olarak anlamlı fark saptanmıştır. İmplant sayısının artması ve kavis üzerinde konumlanması alınan dijital ve geleneksel ölçülerin hassasiyeti üzerinde olumsuz bir etki yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
The success of prosthetic treatments is possible by transferring the oral environment into the laboratory. In order to increase the accuracy of the impressions taken from the mouth, the reologic properties of the impression materials and impression techniques were developed. The digital scanners has become more popular with the development of technology. Although intraoral scanners are placed in the daily practice of dentists, the limitations of these devices were not completely determined. In our study, we aimed to compare the effect of implant number and location on the accuracy of different measurement techniques. Impressions were made with 4 different intraoral scanning devices and 1 conventional impression material on 4 models where partial and complete edentuolism were simulated and deviation amounts were determined in 2D and 3D using a spesific 3D software. According to the results, significant difference was found between the study groups in both 2D and 3D measurements. An increase in the number of implants and positioning on the curvature has a negative effect on the accuracy of the digital and conventional impression techniques.