İzabella üzümünün (Vitis labrusca L.) resveratrol ve fenolikkompozisyonu ile antioksidan özelliklerinin belirlenmesi
Detecting of antioxidant properties of isabella grape (Vitis labrusca L.) with resveratrol and phenolic composition
  1. Tez No: 546010
  2. Yazar: MERVE KAVGACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KOLAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Antosiyaninler ve resveratrolce zengin olduğu bilinen üzümün ülkemizde çok değişik türleri yetiştirilmektedir. Yapılan çalışma ile Doğu Karadeniz Bölgesi'ne endemik sayılan İzabella (kokulu) üzümü ile ülkemizde üretilen belli başlı bazı üzüm türlerinin çekirdek ve etli kısımlarının (pulpa) fenolik bileşenleri ile antioksidan değerleri karşılaştırıldı. Çalışmada Toplam Fenolik Madde, Toplam Flavonoid Madde Miktarı (TFM), Demir (III) İndirgeme/Antioksidan Kapasitesi tayini (FRAP) ile fenolik bileşenler analizleri yapıldı. Ters faz HPLC-UV ile yapılan fenolik kompozisyon analizinde 19 adet fenolik standart kullanıldı. Çalışma verileri ülkemizde tüketilen bazı üzüm türlerinin analizleri ile karşılaştırıldı. Çalışma sonucunda tüm üzümlerin çekirdek kısımlarının hem fenolik bileşenlerce hem de antioksidan kapasite bakımından pulpa kısımlarından daha zengin olduğu tespit edildi. Fenolik bileşenlerce en zengin üzüm türlerinin Alphonso, İzabella ve Kardinal üzümlerinin olduğu tespit edildi. Resveratrol açısından zengin üzümler olarak Razaki ve Red Globe türleri bulundu. İzabella kokulu üzümlerin ise özellikle kabuk kısımlarının resveratrol açısından daha zengin olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Grapes known as rich in anthocyanins and resveratrol has been cultivated in different types in our country. Phenolic components and antioxidant rates of seeds and flesh of Isabella grapes that are endemic to East Black Sea Region and certain types of grapes grown in our country were compared in the research. Total Phenolic Material, Total Flavonoids Material Amount (TFM), Iron (III) Reduced / Antioxidant Capacity Indication (FRAP) and Phenolic components were analyzed in this study. 19 phenolic standards were used in the phenolic composition analysis carried out with reversed phase HPLC-UV. Study datas and analysis of some grapes types consumed in our country were compared. As a result of the study, it was detected that seed of all grapes were richer than their flesh in both phenolic composition and antioxidant capacity. It is also detected that the richest grapes types in phenolic composition were Alphonso, Isabella and Kardinal. Razaki and Red Globe were found to be the richest grapes types with regards to resveratrol. Particularly rind of Isabella scented grapes were detected to be richer in resveratrol.