Hemşirelik öğrencilerinin toplumsal cinsiyet algısının flört şiddeti tutumuna etkisi
The effect of nursing students perception of social gender on flirt violence
- Tez No: 546035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, hemşirelik öğrencilerinin toplumsal cinsiyet algısı ve flört şiddeti tutumlarını belirlemek ve birbiri üzerinde etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki çalışmanın evrenini, İstanbul'un Anadolu yakasında eğitim veren bir vakıf üniversitesinin hemşirelik bölümüne 2017-2018 güz yarıyılında devam eden 192 öğrenci oluşturmuştur. Örneklem seçilmeden evrenin tamamına ulaşılmak hedeflenmiş, ancak katılmak istemeyen öğrenciler olması nedeniyle 175 (%61,1) öğrenci örneklemi oluşturmuştur. Veriler, tanımlayıcı veri toplama formu, Flört Şiddeti Tutum Ölçeği (FSTÖ) ve Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği (TCAÖ) ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı-yüzdelik hesaplamaları Kruskal-wallis, Anova test, Independent t testi, Man Whitney U testi ve Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Çalışma kapsamındaki öğrencilerin %11,4'ü flört ilişkisi sırasında şiddete maruz kaldığını ve %6,3'ü flört ilişkisinde şiddet uyguladığını ifade etmiştir. Öğrencilerin %7,4'ü aile içi şiddete maruz kaldığını ve %8,6'sı ailesinde aile içi şiddete maruz kalan birey olduğunu belirtmiştir. Öğrencilerin FŞTÖ puan ortalaması 4,53±0,96 ve TCAÖ puan ortalaması 69,93±10,8 olarak hesaplanmıştır. Öğrencilerin flört ilişkisinde şiddete maruz kalma durumu ile FŞTÖ puan ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmış (p0,059.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine nursing students perception of social gender the effect of romantıc relationship on violence. The population of the descriptive and cross-sectional study consisted of 192 students who were enrolled in the nursing department of a foundation university in the Anatolian side of Istanbul in the 2017-2018 fall semester. In this study, 175 (61.1%) of the students were included in the study. The data were obtained with descriptive data collection form, the Flirt Violence Attitude Scale and the Gender Perception Scale. Kruskal-wallis, Anova test, independent t test, Man Whitney U test and Pearson correlation test were used to evaluate the data. 11.4% of the students in the study stated that they were exposed to violence during the flirting relationship and 6.3 % of them stated that they were violent in the flirting relationship. 7.4% of the students stated that they were subjected to domestic violence and 8.6% said that they were exposed to domestic violence in their family. The mean score of the students was 4.53 ± 0.96 and the mean score of the Social Gender Perception Scale was 69.93±10.8. Statistically significant difference was found between the students exposure to violence and the mean score of the Flirt Violence Attitude Scale (p 0.059).