Çinko uygulamasının nohut (Cicer arietinum L.) çeşitlerinin tane çinko içeriğinin zenginleştirilmesi ve verim öğelerine etkisi
Effect of zinc application on the yield components and biofortification of zn in grain of chickpea (Cicer arietinum L.) varieties
- Tez No: 546037
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT ADAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışma, tarla koşullarında yetiştirilen bazı nohut (Cicer arietinum L.) çeşitlerine uygulanan çinkonun tanede çinko konsantrasyonu ile verim öğelerine etkilerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuş ve metaryal olarak on nohut çeşidi kullanılmıştır. Çeşitler ana parsellere, çinko uygulamaları alt parsellere yerleştirilmiştir. Çalışmada kullanılan çeşitlerin Zn+ ve Zn- uygulamalarındaki responsu farklı olmuştur. Varyans analiz sonuçlarına göre, ilk yılda bitkide nodozite sayısı, bitkide tane sayısı, tanede çinko konsantrasyonu özellikleri için uygulamalar arasındaki farklar istatistiki olarak önemli, ikinci yılda bitkide nodozite sayısı, bitki boyu, bitkide tane sayısı, bitki biyolojik verimi, bitki tane verimi, birim alan biyolojik verimi, birim alan tane verimi ve protein oranı özellikleri için önemli bulunmuştur. Ortalama değerler dikkate alındığında, tanede çinko konsantrasyonu çinkolu gübre uygulamasıyla artmış, 2012 yılında en yüksek ortalama 51.00 mg kg-1 ile Uzunlu-99 çeşidinin çinko uygulamasından, 2013 yılında 64.33 mg kg-1 ortalama ile ILC-195 çeşidinden elde edilmiştir. 2012 yılında en yüksek birim alan tane verimi ortalama 122.1 kg/da ile Sarı-98, ikinci yıl 151.10 kg/da çinkolu uygulamasıyla Küsmen-99 çeşidinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of zinc applications on the yield components and biofortification of Zn in grain of different chickpea varieties under field conditions. Experiment was established randomized complete block design in split plot arrangements with three replications by using ten chickpea varieties as main plots and zinc treatments as split plots. Genotypes showed different responses in Zn+ and Zn- application and control plots. According to analysis of variance, highly significant differences were determined for nodule number per plant, the number of seed per plant, the concentration Zn in grain in first year, nodule number per plant, plant height, the number of seed per plant, biological yield of per plant, seed yield per plant, biological yield per unit, seed yield per unit and crude protein in second year. When the average values were taken into consideration, the concentration of zinc in grain increased with zinc fertilizer application. In 2012 the best result was ontained from zinc application of Uzunlu-99 variety with 51.00 mg kg-1 and in 2013 the best from zinc application of 64.33 mg kg-1 ILC-195. In 2012 the best result was obtained seed yield per unit 122.1 kg/da variety, in the second year seed yield per unit from zinc application of Küsmen-99 variety with 151.10 kg/da.