Arnold-chiari sendromlu hastalarda sella hacmi ve posterıyor fossa morfometrik ölçümlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of sella volume and posterior fossa morphometric measurements in patients with arnold-chiari syndrome
- Tez No: 546039
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARSLANTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Chiari malformasyonları, arka fossa yapılarının foramen magnumdan üstservikal kanala doğru değişen derecelerde yer değiştirmesi ile birlikte olan konjenitalbir anomalidir. Chiari 1 malformasyonunun ve eşlik eden anomalilerinfizyopatolojisi ciddi bir tartışma konusu olmuştur. Kompleks hastalık sürecinin doğalseyri henüz belirlenememiştir.Biz bu çalışmada, cerrahi tedavi yapılan Chiari malformasyonu tip 1 hastalarında KVB'deki morfometrik ölçümlerin ve hastalığın olası genetik temelleri arasındaki ilişkileri retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık.cm1'li hastaların sella hacmi ve PF morfometrik ölçümlerini normal populasyonla kıyasladık.Çalışmamızda sella hacminn CM1li hastalarda normal popülasyona göre daha dar olduğunu bu durumun hormonal etkilenmeye bağlı basıo-oksipital sinkondrozal eklemlerdeki büyüme reseptörlerinin hormonal etkilenmeye uğradığını düşündük.Buna bağlı olarak gelişim farklılıklarından ötürü sert damağa göre FM planının CM1'li hastalarda daha geniş açılı olduğu izlenmektedir.CM1'li hastalarda hormonal denge ve basıo-oksipital sinkondrozlardaki büyüme reseptörleriyle ilgili ileri çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Chiari malformations are a congenital anomaly associated with the displacement of the posterior fossa structures from the foramen magnum to the upper cervical canal.The pathophysiology of Chiari 1 malformation and concomitant anomalies has been a serious controversy. The natural course of the complex disease process has not yet been determined. In this study, we aimed to retrospectively evaluate the relationship between morphometric measurements and possible genetic basis of CVJ in Chiari malformation type 1 patients undergoing surgical treatment.We compared the sella volume and PF morphometric measurements of CM1 patients with normal population. In our study, we thought that the volume of sella was narrower in CM1 patients compared to the normal population. According to the results, further studies are needed on hormonal balance and growth receptors in basico-occipital synchrosis in patients with CM1.