Bir dağıtım sisteminde dağınık enerji kaynaklarının etkisinin analizi
Analysis of the effect of distributed energy resources in a distribution system
  1. Tez No: 546040
  2. Yazar: ULAŞ TURNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN SUNGUR TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Enerji kaynakları hayatımızda çok önemli bir role sahiptir. Günlük yaşamın vazgeçilmezi haline gelen elektrik enerjisinin üretiminde kullanılan enerji kaynakları, gün geçtikçe kendi içinde gelişerek değişime uğramaktadır. Bu değişimin en önemli nedeni ise fosil yakıtlara bağımlı olmanın getirdiği kaynak sıkıntısıdır. Bu sebepten dolayı yenilenebilir enerji kaynaklarına doğru yönelim son zamanlarda hızla artmıştır. Güneş ve rüzgar santralleri gibi elektrik santralleri kuruluyor olsa da son zamanlarda son kullanıcılar da artık evlerine fotovoltaik olarak adlandırılan güneş panellerini yerleştirip kendi elektrik enerjilerini üretir hale gelmektedir. Bu sisteme göre tasarlanmamış olan elektrik dağıtım sistemleri de bu entegrasyon sonucunda bazı zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu çalışmada gerçek bir dağıtım sistemi olan IEEE 34 Bara test sistemi OpenDSS programı üzerinden modellenerek dağıtım sistemine etkileri incelenmiştir. İncelenen etkiler ise aşırı yüklenme (overload), gerilim dalgalanmaları ve gerilim regülatörleri operasyonları (voltage rise&fall and voltage regulator operations) ve terse güç akışı (reverse power flow) olmuştur. Bu etkiler gerek tablolar gerekse eğriler olmak üzere karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Ülkemizin güneşlenme potansiyeli yeterli olduğundan bu tarz sistemlerin hızla yayılması öngörülerek böyle bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy resources have a very important role in our lives. The energy sources used in the production of electrical energy, which has become an indispensable part of daily life, have been evolving by changing day by day. The most important reason for this change is the resource shortage caused by being dependent on fossil fuels. Therefore, the trend towards renewable energy sources has recently increased rapidly. Although power plants such as solar and wind power plants are being established recently, customers are now installing solar panels which is called photovoltaics on their residential areas like homes and generating their own electrical energy. Electric power distribution systems which are not designed according to this system also face some difficulties as a result of this integration. In this thesis, IEEE 34 Node test feeder, which is a real distribution system, was modeled on OpenDSS program and its effects on distribution system were examined. The effects observed were overload, voltage rise&fall and voltage regulator operations and reverse power flow. These effects are examined both tables and curves. Since the sunshine potential of our country is sufficient, such a study has been carried out by foreseeing the rapid dissemination of such systems.