Fibonacci ve Lucas sayı dizilerinin bazı özel alt dizileri ve uygulamaları
Some special subgroups and applications of Fibonacci and Lucas number sequences
  1. Tez No: 546045
  2. Yazar: ALPASLAN KARGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışmada, öncelikle Fibonacci, Lucas ve Genelleştirilmiş Fibonacci sayı dizileri ile ilgili bazı temel özellikler özetlenmiştir. Sonra bu sayı dizilerinin tek ve çift indisli tüm farklı sonlu alt kümelerindeki sayıların toplamlarının da farklı oldukları ayrı ayrı ispatlanmıştır. Ayrıca, bu alt kümelerin bir süper-artan dizi olduğu gösterilmiştir. Son olarak elde edilen bu temel özelliğin kriptolojide kullanılabilirliğini açıklamak adına bazı kurgusal örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Fibonacci, Lucas and Generalized Fibonacci numbers and some related basic properties are summarized. Then, it is proved seperatelly that sums of all numbers in all finite and different subsets consisting of odd or even indexed elements of these sequences are also different. In addition, some fictional examples are given to explain the usability of this basic feature in cryptography.