İzmir Karaburun yarımadasına özgü hurma zeytinlerden izole edilen endofit fungal türlerin saptanması
Determination of endophyte fungal species from hurma olives in Karaburun peninsula, Izmir
- Tez No: 546062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ABACI GÜNYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Hurma zeytin, dalında olgunlaştıktan sonra tüketiciye sunulan ve Türkiye'de sadece Karaburun Yarımadasında görülen bir zeytin türüdür. Zeytin taneleri ağaçta iken yörenin ekolojik koşullarının da yardımıyla kendiliğinden olgunlaşarak yenebilecek duruma gelir. Bu durumun bugüne dek zeytin henüz ağaç üzerinde iken taneleri infekte eden Phoma oleae ile gerçekleştiği vurgulanmıştır. Yaptığımız bu çalışmada zeytinlerin kabuklarının iç kısmından ve etli kısmından endofitik fungus izolasyonu yapılmış ve farklı fungal türler izole edilmiştir. Endofitler, bitkilerin canlı iç dokularında kolonize olan ve herhangi önemli bir semptoma neden olmadan yaşayan organizmalar olarak bilinmektedir. Çalışmamızda İzmir Karaburun Yarımadasından toplanan hurma zeytin örneklerinden izole edilen endofitik fungusların fenotipik ve genotipik yöntemler ile tanısı yapılmıştır. Ayrıca karşılaştırma yapmak amacı ile diğer bölgelerden toplanan zeytin örneklerinden de endofitik fungus izolasyonu gerçekleştirilerek endofitik fungal türler belirlenmiştir. Yapılan fenotipik ve genotipik tanılama sonucunda Hurma zeytin örneklerinin izolatlarından belirlediğimiz türler; Stemphylium vesicarium, Stagonosporopsis cucurbitacearum, Dothiora oleae, Rhizopus stolonifer, Penicillium chrysogenum ve Bartalinia sp. olmuştur. Hurma olmayan diğer zeytin örneklerinin izolatlarından belirlediğimiz türler ise Alternaria alternata ve Cladosporium ramotenellum olmuştur. Yapılan çalışmalarda da olduğu gibi çalışmamızda Hurma olan zeytin türlerinden izole edilen fungal türler Hurma olmayan diğer zeytin türlerine göre daha zengindir. Bu da bize Hurma zeytinlerdeki endofitik fungal türlerin çeşitliliğinin fazla olduğunu göstermektedir. Endofitik türler biyoteknolojik vb. olarakta önemlidir. Bizim saptadığımız türler de biyoteknolojik olarak önemli ürünlerin potansiyel üreticisi olabilir. Çalışmamız bu anlamda gelecekte bu organizmalardan üretilecek ürünlerle ilgili çalışmalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Hurma olive is an olive species that is offered to consumers after ripening on the olive branch and seen only in Karaburun Peninsula in Turkey. While the olive grains are in the trees, they can be eaten by maturing with the help of the ecological conditions of the region. It has been emphasized that this situation has been carry out with Phoma oleae, which has infected the grains since it is still on the tree. In this study, endophytic fungus was isolated from the interior and the flesh of the olives and the different fungal species were isolated. Endophytes are known as living organisms that are colonized in the living internal tissues of plants and without causing any significant symptoms. In our study, endophytic fungi isolated from Hurma olive samples collected from Karaburun Peninsula in Izmir were identified with phenotypic and genotypic methods. In addition, endophytic fungus was isolated from olive samples collected from other regions for comparison and endophytic fungal species were determined. As a result of the phenotypic and genotypic identification, the species we identified from the isolates of Hurma olive samples; Stemphylium vesicarium, Stagonosporopsis cucurbitacearum, Dothiora oleae, Rhizopus stolonifer, Penicillium chrysogenum and Bartalinia sp. The species identified from the isolates of other non-Hurma olive samples were Alternaria alternata and Cladosporium ramotenellum. As in previous studies, the fungal species isolated from Hurma which is an olive species is more rich than the other non-Hurma olive species. This shows us that the variety of endophytic fungal species in Hurma olives is high. Endophytic species biotechnology etc. is also important. The species we have identified may be a potential producer of biotechnologically important products. In this sense, our study will shed light on the works related to the products to be produced from these organisms in the future.