Use of gene silencing techniques in control of Colorado potato beetle, Leptinotarsa decemlineata (Chrysomelidae:Coleoptera)
Kolorado patates böceği Leptinotarsa decemlineata (Chrysomelidae:Coleoptera) kontrolünde gen susturma tekniklerinin kullanımı
- Tez No: 546063
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÖKÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Imidaclopride dirençli patates böceği popülasyonunun kontrolünde RNA interferans (RNAi) tekniğinin kullanılma imkânı laboratuar koşullarında araştırılmıştır. Bu amaçla, imidaclopride direnç sağlayan kütikülar protein (CP), sitokrom P450 monoosksigenaz (P450) ve glutatyon sentetata (GSS) genlerinin susturulması hedeflenmiştir. Çalışmada farklı seleksiyon baskısı altında olan iki farklı popülâsyonun doğal artış oranı (r), üreme gücü sınırı(λ), net üreme gücü (R0) Age-stage, two-sex life table programı ile karşılaştırılmıştır. Tarla popülâsyonun r, λ, R0 parametreleri 0.12 gün-1, 1.13 gün-1, 71.07 döl/dişi olarak hesaplanmış bu değerler hassas laboratuar popülâsyonu için hesaplanan 0.10 gün-1, 1.10 gün-1 ve 38.43 döl/dişi önemli derecede büyük bulunmuştur. dsRNA'ın imidaclopride dirençli patates böceğindeki etkisi beslenme denemeleri ile araştırılmıştır. CP-dsRNA uygulanmış yapraklarla beslenen 1. 2. ve 3. dönem larvalarda yüksek oranda ölümlere neden omuştur. Buna benzer şekilde 2. 3. ve 4. dönem larvalarının canlı kalma oranlarını, ağırlık artış miktarlarını ve gelişim sürelerinide etkilediği sağtanmıştır. dsRNA'ların imidacloprid ile sinerjist etki gösterdiği ve dirençli populasyonda ölüm oranını %100 kadar artırdığı gözlenmiştir. Bu sonuçlar, CP, P450 ve GSS enzimlerini hedefleyen dsRNA imidaclopride dirençli patates böceği popülâsyonlarının kontrolünde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Potential of RNA interference (RNAi) was explored for the control of imidacloprid resistant Colorado potato beetle (CPB) under laboratory conditions. Age-stage, two-sex life table studies were conducted on two popualtions to calculate population parameters. The calculated population parameters for the field population were 0.12 day-1 for the intrinsic rate of increase (r), 1.13 day-1 for the finite rate of increase (λ), and 71.07 offsprings/female for the net reproductive rate (R0), and they were significantly higher than the parameters of lab susceptible population (r= 0.10 day-1, λ=1.10 day-1 and R0=38.43 offsprings/female). Three important imidacloprid resistance conferring genes, cuticular protein (CP), cytochrome P450 monoxygenases (P450) and glutathione synthetase (GSS), were targeted with dsRNAs. Feeding bio-assays were conducted on various stages of imidacloprid resistant CPB population. Feeding bio-assays revealed significantly higher mortality in the first three larval stages fed on CP-dsRNA. Survival rate, larval weight and pre-adult duration of insects were also affected by dsRNAs. Synergism of RNAi with imidacloprid caused high mortality in the resistant population. These results showed that dsRNAs targeting CP, P450 and GSS enzymes could be useful tool in management of imidacloprid resistant CPB populations.