İç denizlere uygun dalga enerjisi üretim sistemi
According to the inland sea wave energy production system
- Tez No: 546166
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dalga enerjisi çevreye zarar vermeyen temiz, doğal ve sürekli yenilenebilen enerji çeşitlerinden birisidir. Türkiye'nin enerji ihtiyacı halen fosil yakıtlar kullanılarak karşılanmaktadır. Ülke kaynakları göz önüne alındığında yenilenebilir enerji kaynakları ülkemiz için enerji ihtiyacını karşılanmasında alternatif bir kaynak olarak karşımıza çıkmaktadır. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemiz de dalga enerjisi, hızla tükenmekte olan fosil yakıtlara alternatif oluşturabilecek konumdadır. Dünya üzerinde okyanusa kıyısı olan ülkeler dalga enerjisinden faydalanmaktadır ve yapılar daha çok okyanus kıyıları üzerinde yoğunlaşmaktadır. İç denizlerin potansiyeli düşük olduğundan bu konu üzerinde fazla bir çalışma yapılmadığı görülmektedir. Varolan sistemlerin genelinin yüksek dalga boylarında verimli çalıştığı, gerek boyutları ve gerek maliyetleri ile iç denizlerde kullanılabilirliklerinin düşük olduğu görülmüştür. Yapılan bu deneysel çalışmada, dalgadan enerji üretimi için kullanılan mevcut teknikler incelenmiş ve bu tekniklerin içerisinden kıyıda kullanılabilecek olanlar belirlenerek, mevcut sistemlerden farklı bir tekniğe ve mekaniğe sahip, düşük dalga yüksekliklerinde çalışabilen Karadeniz kıyı şeridine uygun dalga enerji üretim sistemi üzerinde çalışılmıştır. Dalganın inen ve çıkan yüzey hareketi (doğrusal hareket) uygun bir mekanizma ile dairesel harekete çevriren yeni bir enerji üretim sistemi tasarlanarak imal edilmiştir. Dalga potansiyelinden maksimum miktarda faydalanmayı amaçlayan bu sistem, dalga boyu 10 cm den büyük olan denizlerde enerji üretebileceği ortaya konulmuştur. Yapılan gözlemler ve denemeler neticesinde sistemin daha performanslı hale nasıl getirileceği ile ilgili parametreler çıkartılmıştır. Ayrıca dünya üzerinde kullanılan OWC sistemimin geometrik benzetim yöntemi ile prototipi hazırlanmış, kurulan sistemimiz ile beraber çalıştırılarak enerji verimlilikleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wave energy is one of the harmless, clean, natural and continuous renewable energy types. Turkey's energy needs are met by using fossil fuels. Considering country resources, renewable energy sources are an alternative source for our country. Surrounded by seas on three sides, our country is in a position to be an alternative to fossil fuels with its wave energy. Oceanic countries benefit from wave energy and the structures are concentrated on ocean shores. Since the potential of inland seas is low, it is seen that there is not much work on this subject. It has been observed that the existing systems work efficiently at high wavelengths and they have low usability in inland seas due to their size and cost. In this experimental study, the current techniques used for energy production from the wave were examined and the ones that could be used on the shore were determined. Wave energy production system suitable for the Black Sea coastline, having a different technique and mechanics than the existing systems and working at low wave heights, has been studied. The up and down surface movement of the wave is converted into a circular motion by the mechanism. A new energy generation system is designed and manufactured. In this experimental study, the current techniques used for energy production from the wave were examined and the ones that could be used on the shore were determined. With this system, which aims to utilize the maximum amount of wave potential, it is tried to be proved that energy production in the waters having wavelength above 10 cm can be realized. As a result of the observations and experiments, the parameters related to how to make the system more efficient were extracted. In addition, the prototype of the OWC system, which is used in the world, has been prepared with the geometric simulation method and the energy efficiencies have been compared by working with our established system.