Organizasyon yönetimi için web tabanlı örnek bir çalışma
A web-based sample study for organization management
- Tez No: 546212
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN GÜLTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sürekli olarak değişen ve gelişen dünyamızda teknoloji, hayatımızın vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Gelişen teknolojiye en büyük örneklerden biri ise gerek iş ortamımızda gerekse özel yaşamamızda önemli ölçüde yer tutan internettir. İnternet sektörünün hızla gelişmesiyle beraber web teknolojisi de oldukça önem kazanmıştır. Web uygulamaları ile yenilenen dünya, insanlara hız, teknoloji ve yenilikler kazandırmaktadır. Web tabanlı sistemler günümüzde birçok alanda uygulanmaktadır. Libya'da aile en önemli kültür unsurlarından biri sayılmaktadır. Düğün merasimleri ise bir evladın kendi ailesini oluşturmasında ilk adımdır. Bu nedenle sosyolojik açıdan son derece öneme sahip olan düğün, aynı zamanda eğlence kültürünün bir parçası olarak, insanların güzel zaman geçirdikleri şenlik alanlarına dönüşmektedir. Düğün planlama en zor ve karmaşık organizasyonlardan biridir. Düğün planlama çok fazla alt başlıklardan oluşmaktadır. En temel problem, düğün salonunu ayarlamaktır. Bunun için insanlar en iyi seçeneği bulmak için uzun mesafeler kat ederek bir çok mekanı kontrol etmesi gerekmektedir. Çünkü bu salonlar/mağazalar için uzaktan iletişim kuracakları herhangi bir çevrimiçi sistemleri bulunmamaktadır. Bu yüzden düğün hazırlıkları keyifli olduğu kadar detaylı, yorucu ve stresli bir süreçtir. Ayrıca maliyet ve zaman gerektiren bir işlemdir. Bu tez çalışmasında, Libya'da organizasyon sistem eksikliklerine yönelik genel çözüm olarak web tabanlı yazılım geliştirilmiştir. Yapılan bu çalışmanın amacı; web tabanlı bir akıllı düğün organizasyon sistemini gerçekleştirmektir. Bu sistemi en değerli kılan şey, farklı ve dağınık konumlardan kullanılmalarıdır. Sistem, kullanıcıların internet olan her yerden erişim sağlayabildikleri bir sistemdir. Masaüstü yazılımlara nazaran güvenlik açıklarının takibi ve kontrolü daha rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir. Geliştirilen web tabanlı akıllı düğün organizasyon sistemi, A'dan Z'ye tüm detayların (düğün salonu, kıyafetler, ikramlar, güzellik merkezleri, aksesuarlar, ses sistemi, gelin arabası, fotoğrafçı, vb.) gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Geliştirilen web yazılım için PHP programlama dili, MySQL ilişkisel veritabanı ve tasarım için HTML, CSS dilleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our ever-changing and developing world, technology has become an indispensable element of our lives. One of the biggest examples of developing technology is the internet which has a significant place both in our business environment and in our private life. With the rapid development of the internet sector, web technology has gained importance. The renewed world with web applications gives people speed, technology and innovations. Web-based systems are currently being implemented in many areas. In Libya, the family is considered one of the most important cultural elements. Wedding ceremonies are the first step for a child to create his own family. Therefore, the wedding, which is of great importance in terms of sociology, is also transformed into a festive area where people have a good time as part of the entertainment culture. Wedding planning is one of the most difficult and complex organizations. Wedding planning consists of many sub-headings. The most basic problem is to set the wedding hall. To do this, people need to control a lot of places by taking long distances to find the best option. Because they do not have any online systems to communicate remotely for these halls/stores. That is why wedding preparations are as enjoyable as detailed, tiring and stressful. It is also a process that requires cost and time. In this thesis, web based software has been developed as a general solution for organizational system deficiencies in Libya. The aim of this study is; is to realize a web based smart wedding organization system. What makes this system the most valuable is the use of different and diffuse positions. The system is a system where users can access from anywhere on the internet. The security vulnerabilities can be monitored and controlled more easily than the desktop software. The web-based intelligent wedding organization system, A-Z, is aimed at realizing all details (wedding hall, clothes, refreshments, beauty centers, accessories, sound system, bridal car, photographer, etc.). PHP programming language is used for web based system development. MySQL is used for relational database management. HTML and CSS languages were used for the design of the web-based system.