Madde bağımlılığı nedeniyle hastanede yatarak tedavi gören bireylerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtilerinin incelenmesi
Assessment of the attention deficit and hyperactivity symptoms among the inpatients being treated for substance dependence at the hospital
- Tez No: 546252
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMURAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırmada madde bağımlılığı nedeniyle hastanede yatarak tedavi gören bireylerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu(DEHB) belirtilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu İstanbul'da özel bir vakıf hastanesinde yatarak tedavi gören, tesadüfi ve gönüllük esasına göre belirlenen 100 erkek hasta oluşturmuştur. Çalışmada Ögel ve arkadaşları (2015) tarafından geliştirilen Bağımlılık Profil İndeksi Kısa Formu (BAPİ-Kısa), Kessler ve arkadaşları (2005) tarafından geliştirilen Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği (ASRS) ve araştırmacı tarafından hazırlanan bir sosyodemografik veri formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the attention deficit and hyperactivity symptoms in the patients who were being treated for substance dependence at the hospital. The sample group of the study consisted of 100 male patients who were hospitalized in a private foundation hospital in Istanbul and were determined on a random and voluntary basis. Substance Use Profile Index-Short Form (BAPI-Kısa) developed by Ogel et al. (2015), Adult Attention Deficit Hyperactivity Disorder Self-Report Scale (ASRS) developed by Kessler et al. (2005), and a sociodemographic form which is developed by the investigator were used in this research.