Kentsel toprak rantının vergilendirilmesi: Türkiye ekseninde bir değerlendirme
Taxation of urban land rent: A Turkey-oriented assessment
  1. Tez No: 546307
  2. Yazar: MUHAMMET EMRE ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜME NARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kentsel toprakta malikin hiçbir çabası olmadan meydana gelen ve yalnızca kamuya ve topluma izafe edilebilecek değer artışlarını ifade eden kentsel toprak rantının doğurduğu zararların tespit edilmesi, bu zararları gidermek için vergi türlerinin rantları vergilemede ne denli etkili olabileceğinin tartışılması ve kentsel toprak rantının vergilendirilmesinin iktisadi etkilerinin ortaya konulması amaçlarıyla –Türkiye ekseninde- ele alınan bu çalışma, rantların kamuya kazandırılması sorununa yönelik bir çözüm getirmeye çalışmaktadır. Bu kapsamda rantların; kaynakların üretken olmayan sektörlere akmasına, balon ekonomilerinin oluşmasına, kamu hizmetlerinin maliyetlerinin artmasına, dar gelirlilerin konaklama maliyetlerinin artmasına, güçlü bir rantiyer sınıfın oluşmasına ve doğal çevrede tahribata neden olabileceği ancak ideal bir rant vergisiyle bu sayılan hususların bertaraf edilebileceği anlaşılmaktadır. Ayrıca, rantların vergilendirilmesi, bahsi geçen olumsuzlukları yok etmenin yanında kamuya gelir sağlama, iktisadi büyümeye etki etme, gelir dağılımında adaleti sağlama ve toprak piyasasındaki spekülasyon/enflasyon sorunlarını azaltma yönünde de katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This Turkey-oriented study which aims to determine the damages caused by urban land rent which expresses the value increases that can be attributed only to the public and society in urban land without any effort of the owner, to discuss the effectiveness of tax types on taxation in order to eliminate these damages and to discuss the economic effects of taxation of urban land rent provides a solution to the problem of public gain of rent. In this context, it is understood that rent may cause resources to flow to non-productive sectors, economic bubbles, increases in the costs of public services, increases in the accommodation costs of the low income people, the rise of a strong ranting class, destructions in the natural environment but these issues can be eliminated by an ideal rent tax. In addition, the taxation of rent will contribute to reducing the mentioned problems, as well as providing income to the public, increasing economic growth, providing justice in income distribution and decreasing the speculation/inflation problems in the land market.