Filistin Ceza Hukuku'nda casusluk suçu ve terörizm kavramı
Spam crimes and terrorism concept in Palestinian Criminal Law
  1. Tez No: 546306
  2. Yazar: WESAL ALTANANY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ülkenin güvenliğini hedef alan suçların temel amacı devletin yapısını bozarak varlığını yok etmek ve bağımsızlığını bitirmektir. Bu tür suçlar yasal metinlerde 'ülkelerin dış güvenliğini ve bağımsızlığını tehdit eden suçlar' olarak tanımlanmıştır. Diğer yandan bir devletin iç güvenliğini tehdit edip hedef alan suçlar, o devletin uluslararası ilişkilerini etkilemez. Bu suçlar sadece mevcut iktidarın ve anayasaların yıkılmasını amaçlamaktadır. Bu tür suçlar 'ülkelerin iç güvenliğini etkileyen suçlar' olarak tanımlanmıştır. Casusluk toplumu çökerten ve bitiren bir kanser çeşididir. Casusların kendi vatanından ve kanından olan insanları öldürmeye kadar götürebilir ,devletin casusluk suçuna karşı mücadele etmesi en zor verilen mücadelelerden biri sayılır. Bunun nedeni de bu mücadelenin içinde ihanetin, gizliliğin ve satıcılığın mevcut olmasıdır. Casusluk suçunda tüm teknolojik gelişmelere rağmen, insan faktörü halen önemini korumaktadır. Çünkü istihbarat merkezlerinin birçoğu teknolojinin ulaşamadığı bilgilere casuslar yoluyla ulaşabilmektedir. Düşmanla iletişim ve casusluk suçları, devleti ve toplumu her alanda ciddi zararlara ve kayıplara uğratmaktadır. Bu zararlar sadece askeri anlamda değil, ekonomik, manevi, diplomatik ve kültürel alanlarda da yaşanmaktadır. Bu çalışmada Filistin'de uygulanan ceza hukukuna göre 'dış güvenliği' tehdit eden casusluk ve 'iç güvenliği' tehdit eden terör suçlarından bahsedilecektir. Günümüzde terörizm korkunç bir suç haline gelmiştir. Maalesef bu suçun belirli bir milliyeti, cinsiyeti ya da yaşı yoktur. Gerçek şu ki; terör kural ya da yasa tanımayan ülkeler arasında bir tür savaş nedenidir. Bazı hukukçular, terörün geleneksel savaşları bir alternatif olarak kullanılabileceğini belirtti. Terörizm, bazı uluslararası olayları kışkırtmak için de kullanılabilir. Interpol' un dünyadaki terörizmle mücadeleden sorumlu örgütünün önemli rolü; sadece bir devlete özel olmaması, kıtalararası bir örgüt olarak görev yapmasıdır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the crimes aimed at the security of the country is to destroy the existence of the state by destroying the state and to end its independence. Such offenses are defined in legal texts as 'crimes that threaten the external security and independence of countries. On the other hand, crimes that threaten the internal security of a state do not affect the international relations of that state. These crimes only aim to destroy the existing power and constitutions. Such offenses are defined as in offenses affecting the internal security of countries. Espionage is a type of cancer that collapses and ends society. Spies can lead to killing people from their own homeland and blood, and the state is one of the most difficult struggles to fight against the crime of espionage. The reason for this struggle is the existence of betrayal, confidentiality and sales. Despite all the technological developments in the crime of espionage, the human factor still remains important. Because many of the intelligence centers can access the information that the technology cannot reach through spies. The crime of communication and espionage by the enemy inflicts serious losses and losses on the state and society. These damages are experienced not only in the military sense, but also in economic, spiritual, diplomatic and cultural fields. In this study, we will talk about the terror crimes which threaten ada external security yaşan threatening espionage and ve internal security 'according to the criminal law applied in Palestine. Today, terrorism has become a terrible crime. Unfortunately, this crime does not have a specific nationality, gender or age. The truth is that; Terror is a kind of war or a kind of war between lawless countries. Some jurists have said that traditional wars of terror could be used as an alternative. Terrorism can also be used to provoke some international events. The important role of Interpol in its fight against terrorism in the world; it is not specific to a single state, but it serves as an intercontinental organization.