Bilişim teknolojilerinin muhasebe denetiminde kullanılması ve Türkiye'de faaliyet gösteren bağımsız denetim firmalarında bilişim teknolojilerinin kullanım düzeyi üzerine bir araştırma
The application of the information technologies at auditing and a survey about the application level of information technologies at the auditing firms in Turkey
  1. Tez No: 217449
  2. Yazar: MUSTAFA AY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAİM ATA ATABEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Devamlı gelisen bilisim teknolojileri diğer alanlarda olduğu gibi muhasebe denetiminde de önemli değisimlere neden olmustur. Elektronik bilgi ortamının varlığı denetimin genel amacını ve kapsamını değistirmemistir. Fakat denetim sürecinde, tekniğinde, kanıtların elde edilmesinde ve en önemlisi denetim anlayısında büyük değisimlere yol açmıstır. Bu çalısmadaki amaç, bilisim teknolojilerinin kullanımının muhasebe denetiminde ne tür etkileri olduğunu tespit etmektir. Bu amaçla Türkiye'deki denetim firmaları üzerinde bilisim teknolojilerinin kullanım düzeyi ve etkisini ölçmek üzere bir uygulama yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Like in the other fields, the developing information technologies have entailed important alterations in auditing. The existence of electronic information enviroment has not changed the general objectives and the extent of the auditing. But it has advanced changes in the process and techniques of auditing, collecting evidence and more important in the perception of auditing. The aim of this study is to designate the effects of the information technologies on the auditing. In order to measure the utilization level of information technologies and their effects, a research is carried out on the auditing companies in Turkey.