Konaklama işletmelerinin kar planlaması sürecinde faaliyet bütçeleri ve bir uygulama
  1. Tez No: 54634
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZMEN UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DAVUT AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 377
Özet
ÖZET Konaklama işletmelerinin sürdürülebilir bir büyümeyi gerçekleştirebilmeleri, yoğun rekabet yapısına ve hızlı teknolojik değişmelere yönelik en etkin yönetsel tepkileri verebilmeleri; büyük ölçüde, işletme hedeflerini, amaçlarını ve stratejilerini faaliyetler temelinde somutlaştırarak, bütçelere (kâr planlarına) yansıtabilmelerine bağlıdır. Bir konaklama işletmesinin finansal kaynaklarının yönetiminde başlıca iki tip bütçe kullanılır: Faaliyet bütçeleri ve finansal bütçeler. Satış gelirleri ve giderler bütçesi (faaliyet bütçesi), gelir ve gider kalemlerinin planlanıp kontrol edilmesi işlevini görürken, finansal bütçeler, varlıklarda, borçlarda ve özsermayede gerçekleşen değişmelerle ilgilenmektedir. Bu çalışmada, konaklama işletmelerinde kâr planlamasının gerekliliği sorgulanarak, faaliyet bütçelerinin hazırlanması sürecinin kapsamlı bir biçimde incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The hospitality operations' success to realize a sustainable growth and to produce effective and efficient management responses to intense competition and rapid technological change depends on to their achievement to operationalize the objectives, goals and strategies by incorporating them into the profit plan (budget). There are mainly two different types of budgets prepared by hospitality operations to manage the financial sources: Financial budgets and operations budgets. While financial budgets relate to items that appear on the balance sheet, operations budgets concern the ongoing projections of revenue and expense items or items that affect the income statement. This study aims to investigate reasons for profit planning and the process of preparing the operations budget.