Yerel yönetim birlikleri
  1. Tez No: 54636
  2. Yazar: ALİ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEZİH VARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
II ÖZET Anayasamızla belirlenen yerel yönetim birimlerimiz olan, il özel idareleri, belediyeler ve köyler; yasal, ekonomik ve teknik zorlukları aşabilmek için birlikler kurma yoluna, çeşitli zaman ve yerlerde gerek duymuş ve gerek duymaktadır. Bunlandan özellikle köy birliklerinin kuruluş ve işleyişinde vali ve kaymakamın oldukça etkili olduğu görülmüştür. Birlikler bu süreç içinde kendilerini diğer yasaların içerisinde ancak madde madde ifade edebilmişlerdir. Edinilen kanı birliklerin görev alanlarını, gelir kaynaklarını, organlarını, organlarının görev ve yetkilerini, denetimini açıklıkla yasal bir bütünlük içinde kapsayacak düzenleme yapılmalıdır. Yine 1982 Anayasası ile Bakanlar Kurulu'na verilen birlik kuruluşlarını onaylama yetkisi, aynı il sınırları içerisinde ise vali, farklı illeri kapsıyorsa içişleri Bakanlığı "n m onayı ile yeterlilik kazanmalıdır. Birlik kuruluşlarının gereksiz bürokratik yöntemlerle zorlaştırılacağına, kolaylaştırılarak, daha etkin çalışma imkanları için güçlü kılınmaları gerekmektedir. Sağlam gelir kaynakları ile donatılmış birliklerin göstereceği çaba ve elde edilecek faydalar, halkımızın birliklere olan güvenini bütünleyecek, onlara sahip çıkmalarına neden olacaktır. Hiç kuşkusuz buda demokrasimizin gelişip, güçlenmesi, yerel katılımlarla ülke sorunlarının daha iyi teşhis ve çözümlerini beraberinde getirecektir. Birliklerin beklenilen faydaları su haliyle verebilmeleri çok güçtür. Ama birliklerin gelecekte ülkemiz ve demokratik gelişimimiz açısından Çok önemli işlevler yükleneceğine inanıyorum. Yeterki birliklerimizin her biri kendi yerel sınırları içerisinde kendi sorunlarıyla uğraşırken, yalnız olmadıkları, ülkemiz genelinde 906 adet yerel yönetim birliği olarak hemen hemen aynı sorunları taşıdıklarını görebilsinler. ülkemiz genelindeki yerel yönetim birlikleri seslerini daha güçlü duyurabilmek için, Türkiye Yerel Yönetimler Birliğimin kurulması ve alt örgütlenmelerinin sağlıklı bir yapı ile başarılarak, demokratik baskı gurupları içerisinde yerini almaları sağlanmalıdır. Bütün bunların başarılması, yerel yönetimlerimizin ve yerel yönetim birliklerimizin belirli bir çabasını gerektirmektedir. Ancak, bu çabada merkezi idareninde yerel yönetimleri kendilerine bağımlı bir durumda bırakarak, gücünü bu temele dayandırma alışkanlığından vazgeçmesi en az yerel yönetimlerin çabaları kadar önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Qui- raanicipalities and villages are required to establish some units for reaching economical, tecnical and lawful difficulties, today these administrations are also need to establish some units and The Governer of a province and the head official ol district are very effective about managing and establishing the village units. In this period units could tell themselves item by item betveen other lows. The duty field of units, income sources, organs, organ's duties and fanctions must be ordered openly with a private lows that only belong to these units. The approved functions of unit establishments was given to the council of ministers with 1982 low constitution, but this is not helpful to the units, in other words this makes units establishment difficult. So if this function is in the same city, the Governer of a province should approved, but if it is covered different cities, internal of fairs ministry should appoved the establishment of units. Units establishment shouldn't make difficult with useless redtape methods. ît should better to make them easy and make powerful for work. Unit's ef farts and the benefits that they show, win our people's confidence, In this way our democracy gets powerful, so our country's problems are solved easily by local participations. So it coused people's participation units. Today it's very difficult for units to give the expected benefits. But I believe that units will take very importent functions about future of our country and democracy in the future, if the units think that they are not alone and all other units have got the some problems, they can easily achive this so if they can see that in our contry there are 906 local administration units that are shared the some problems it will be easy for them to achieve all these difficulties. The Administration units of Turkey must be established and also it's under units must be established according to all our country, tn this way it must be supplied to take their parts betveen democratic restraints groups. The Central administration should not think that all the efforts are belong to itself and it should give some freedom to local administrations and it should help them about their difficulties. These effarts that central administration will show is as importent as the effarts that local adminstration will show.