Sosyal medya temelli ağızdan ağıza iletişimin marka farkındalığı oluşturmaya yönelik rolü
Role of social media based word of mouth communication for the creation of the brand awareness
- Tez No: 546373
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN BABÜR TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojileri alanında oldukça hızlı bir şekilde ortaya çıkan gelişmeler tüm alanlarda olduğu gibi pazarlama alanında da kendisini açıkça göstermektedir. İnternet, yeni medya ve sosyal medya gibi kavramların pazarlama alanında sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Özellikle sosyal medyanın ağızdan ağıza iletişimde yoğun bir şekilde istifade edildiği bilinen bir durumdur. Bu çalışmanın amacı; sosyal medyaya dayalı ağızdan ağıza iletişimin marka farkındalığına olan etkilerinin incelenmesidir. Çalışmaya beyaz yakalı 416 tüketici iştirak etmiş ve araştırma verileri anket yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada herhangi bir markanın adı verilmeden katılımcılardan halen kullanmakta oldukları bir markayı düşünerek değerlendirme yapmaları talep edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 24.0 paket programından istifade edilmiştir. Çalışmanın sonucunda; tüketicilerin marka farkındalığının % 21,6'lık kısmının sosyal medya temelli ağızdan ağıza iletişim ile açıklanabildiği, sosyal medya temelli ağızdan ağıza iletişimin üç boyutunun da marka farkındalığı üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu ve en fazla etkiye sahip boyutun“Pozitif Ağızdan Ağıza İletişim”olduğu görülmüştür. Ayrıca katılımcıların yaş, medeni durum ve eğitim durumuna göre sosyal medya temelli ağızdan ağıza iletişim eğilimlerinin farklılık göstermediği, buna karşın cinsiyet ve gelir durumuna göre anlamlı farklılık bulunduğu belirlenmiştir. Marka farkındalık düzeyleri bakımından ise farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, rapid developments in information and communication technologies have an impact on marketing. Concepts such as internet, new media and social media are frequently used in marketing. It is a well-known fact that social media is used intensively in Word of Mouth communication. The aim of this study is to examine the effects of word of mouth communication on social media on brand awareness. 418 consumers participated in the study and the data were collected by using the survey method. The participants were asked to evaluate the brand they are currently using without any brand name. SPSS 24.0 package program was used to analyze the data. As a result of the study; 21,6% of the brand awareness of consumers can be explained by social media based word of mouth communication, and three dimensions of social media-based word of mouth communication have a positive effect on brand awareness and the most effective dimension is“Positive word of mouth communication”.