Örgün eğitimle birlikte hafızlık projesi ve Kur'an eğitimine katkısı (Konya Selçuklu Mustafa Büyükkaplan Hafız İmam Hatip Ortaokulu örneği)
The project of quran recitation with formal education and the contribution to Quran education (The example of Konya Selçuklu Mustafa Büyükkaplan Hafiz Imam Hatip secondary school)
  1. Tez No: 546372
  2. Yazar: EKREM KOZAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Araştırmamızın amacı, Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesinin hafızlık sürecinde takip ettiği eğitim aşamalarını incelemek, hedeflerini ve bu hedeflere ulaşabilme yolunda gelinen seviyeyi tespit etmek, sonuçta ise projenin Türkiye'deki hafızlık sisteminin problemlerine çözüm üretip üretmediğine dair tespitlerde bulunmaktır. Araştırmamızın örneklemini projenin Konya'da uygulandığı tek okul olan Mustafa Büyükkaplan Hafız İmam Hatip Ortaokulunda görev yapan Kur'an kursu öğreticileri ve hafızlığını tamamlamış öğrenci velileri oluşturmaktadır. Nicel bir mahiyete sahip olan araştırmamızın bulgularına çok büyük ölçüde anket verilerinden hareketle ulaşmakla birlikte araştırma sahasına dair bazı gözlemlerden de istifade edilmiştir. Konunun daha iyi anlaşılması için birinci bölümde Müslümanların Kur'an eğitimi ve hafızlığı tarih boyunca nasıl anlayıp onlara ne gibi anlamlar yüklediklerine dair bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca hafızlık eğitimi ve bu eğitimi veren kurumlar tarihsel bir gözle incelenmiş, yurtdışındaki bazı ülkelerde uygulanan hafızlık tekniklerine değinilmiş ve hafızlık eğitiminin Türkiye'deki mevcut durumu genel olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, araştırmamızın temel hipotezleri doğrultusunda, 61 hafız öğreticisi ve 70 hafız öğrenci velisinin anket sorularına verdikleri cevaplardan elde edilen bulgular ortaya konularak yorumlanmıştır. Sonuç olarak henüz yeni olmasına rağmen başarılı bir çıkış yakalayan proje okulunda, nihâi hedeflere henüz ulaşılmadığı, başarı seviyesini artırabilmek için değişik teknikler uygulandığı, eleştirel yorumlara değer verilip gelişme adına gayret içinde olunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of our research is to examine the stages of The Project of Quran Recitation with Formal Education and to determine the purposes of this project and the level of achieving these goals. And in the end our main goal is to investigate whether this project has generated solutions to the problems of the system of Quran recitation in Turkey. The sample of our study is composed of the Quran teachers who work in Mustafa Büyükkaplan Hafız Imam-Hatip Secondary School, is the only school which the project is carried out in Konya, and parents of the students who have completed their Quran recitation at this school. Although the findings of our quantitative research, of course, have been largely based on survey data, some observations on the research area have also been utilized. In order to get a better understanding of the subject, the first chapter includes information about how Muslims have understood the Quran education and Quran recitation and what meanings they have attributed throughout the history. In addition, the education of Quran recitation and the Quran institutes were observed with a historical view, the techniques of Quran recitation applied in some counties abroad and the current situation of the education of Quran recitation in Turkey were discussed. In the second chapter, in accordance with the basic hypotheses of our study, the findings obtained from the answers given by 61 Quran teachers and 70 parents of students were interpreted. As a result, at the project school which has started education recently but has proved its success, even though it is seen that the final targets have not yet been reached, different techniques have been applied in order to increase the level of success and the critical interpretations are valued for development.