Yüksek cerrahi başarısızlık riski olan glokomlu hastalarda mitomisin C kullanılarak yapılan trabekülektomi sonuçlarımız
Results of trabeculectomy enhanced with mitomycin C in glaucama patients with high surgical faliure risk
- Tez No: 546408
- Danışmanlar: UZMAN SÜLEYMAN KUĞU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Yüksek cerrahi başarısızlık riski olan glokom hastalarına, 0.2 mg/ml konsantrasyonda 3 dakika sure ile mitomisin C (MMC) uygulanarak yapılan trabekülektominin etkinliği ve güvenirliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: MMC kullanılarak yapılan glokom filtrasyon cerrahisi uygulanan 30 erkek, 15 kadın toplam 45 hastanın 47 gözü retrospektif olarak incelendi. Kronik kapalı açılı, neovasküler, afakik, psödofakik, psödoeksfoliaatif ve keratoplasti sonrası glokom tanıları almış olan tüm hastalar cerrahi başarısızlık açısından yüksek risk taşımaktaydı. Standart trabekülektomi esnasında 0,2 mg/ml konsantrasyonunda MMC emdirilen üçgen süngerler; hem konjonktiva altı bölgede tenon ve episkleral aralığa, hem de skleral flep altına konularak 3 dakika süre ile uygulandı. Ameliyat sonrası GİB, filtrasyon blebinin görünümü, ön kamara derinliği, Seidel testi ile sızıntı olup olmadığı ve diğer komplikasyonlar kaydedildi. Hastalar 1. gün, 1. hafta , 1. ay, 3. ay, 6. ay ve 12. ayda incelendi. Bulgular: Ortalama yaşları 64.5 (7-83 yıl) olan hastaların ameliyat öncesi ortalama GİB değerleri 31,6 mmHg (17-60 mmHg ) idi. Hastaların ameliyat sonrası ortalama GİB değerleri: 1. hafta 15.08 mmHg, 1. ay 15,32 mmHg, 3. ay 15,57 mmHg, 6. ay 16,42 mmHg, 12. ay 16,28 mmHg, ve son kontrollerinde de 16,87 mmHg olarak tespit edildi. Sonuç olarak yüksek cerrahi başarısızlık riski olan gözlere düşük dozda ve optimal en kısa sürede uygulanan MMC kullanılarak gerçekleştirilen trabekülektomi; başarı oranı yüksek etkin ve güvenilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate the efficacy and safety of trabeculectomy performed with mitomycin C (MMC) at a concentration of 0.2 mg / ml for 3 minutes in glaucoma patients with high risk of surgical failure. Material and method: Forty-seven eyes of 45 patients (30 male, 15 female) undergoing glaucoma filtration surgery using MMC were retrospectively reviewed. All patients who had chronic closed angle, neovascular, aphakic, pseudophakic, pseudoexfoliaative gaucoma and glaucoma after keratoplasty had a high risk of surgical failure. During standard trabeculectomy, triangular sponges impregnated with MMC at a concentration of 0.2 mg / ml were applied to tenon and episcleral space in sub-conjunctival regions and under the scleral flap for 3 minutes. Postoperative IOP, appearance of filtration bleb, anterior chamber depth, leakage detected with Seidel test and other complications were recorded. The patients were evaluated on the 1st day, 1st week, 1st month, 3rd month, 6th month and 12th month. Results: The mean preoperative IOP values of patients with a mean age of 64.5 (7-83 years) were 31.6 mmHg (17-60 mmHg). Mean postoperative IOP values of patients were 15.08 mmHg at 1st week, 15.32 mmHg at 1st month, 15.57 mmHg at 3rd month, 16.42 mmHg at 6 months, 16.28 mmHg at 12 months, and 16.87 mmHg at the last follow-up. In conclusion; for eyes with high risk of surgical failure, trabeculectomy performed with MMC at low dose and optimal time is an effective and reliable method with high success rate.