KRD toplam kuralları yöntemi ile χ_c1 (1P) VE χ_c1 (2P) mezonların kütle ve bozunum sabitlerinin hesaplanması
Investigation of χ_c1 (1P) VE χ_c1 (2P) mesons via QCD sum rules method
  1. Tez No: 546478
  2. Yazar: AYŞE ÇİFTLİ JUMASAHATOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JALE YILMAZKAYA SÜNGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Hadronların doğasının ve KRD'nin daha iyi anlaşılabilmesi için cc mezonlarının incelenmesi oldukça önemlidir. Son yıllarda yapılan deneysel çalışmalarda çok sayıda çarmonyum durumu tespit edilmiştir. Günümüzde hadron spektrumunun tamamlanması için yeni deneylerin (2020 yılında Çin' de CEPC, 2019 yılı GSI' daki Panda deneyi) inşasına devam edilmektedir. Bu tezde taban durumundaki χ_c1(1P) ve birinci uyarılmış durumu olan χ_c1(2P) mezonlarının hadronik parametreleri incelenmiştir. Hesaplamalarımızda, P-dalga taban durumu χ_c1(1P) ve onun birinci uyarılmış durumu olan χ_c1(2P) mezonuna uygun ara kesit akımı kullanılarak ve sekiz boyuta kadar pertürbatif olmayan yoğuşma katkıları gözönüne alınarak iki nokta korelasyon fonksiyonu hesaplanmıştır. Korelasyon fonksiyonu hem operatör çarpım açılımı kullanılarak kuark ve gluon parametreleri cinsinden, hem de hadronik parametreler cinsinden hesaplanmış ve elde edilen sonuçlar literatürde var olan modellerle ve deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Literatürde X(3872) mezonunun, χ_c1(1P) çarmonyumunun birinci uyarılmış durumu olabileceğine dair çalışmalar mevcuttur. KRD toplam kuralları yöntemi kullanarak yaptığımız hesaplamalar sonucunda χ_c1(2P)'nin kütle değerinin, X(3940) parçacığının kütle değerine yakın olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu durumun netleşebilmesi için χ_c1(1P) mezonunun birinci uyarılmış durumunun hassas deneyler yapılarak tespit edilmesi gerekir. Bu çalışmada elde edilen nümerik sonuçlar gelecekte yapılacak olan deneylere ve teorik çalışmalara da ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
To better understand the nature of the hadrons and QCD, it is important to examine the cc ̅ mesons. In the experimental studies done in recently, a large number of charmonium states have been identified. Today, new experimental set ups for the completion of the hadron spectrum will be constructed (CEPC in China in 2020, Panda in GSI in 2019). In this thesis, the hadronic parameters of χ_c1(1P) and its first excited state of χ_c1(2P) are investigated. In our calculation, two-point correlation function is calculated by using the appropriate interpolating currents for P-wave ground state χ_c1(1P) particle and its first excited state χ_c1(2P) in the framework of the QCD sum rule method taking into account the quark, gluon and mixed condensates up to dimension eight. Correlation function is computed both in terms of quark, gluon parameters by using operator product expansion and hadronic parameters and our obtained numerical results are compared with existing theoretical and experimenral predictions in the literature. There are studies in the literature that X(3872) meson may be the first excited state of charmonium χ_c1(1P). As result of our calculations using QCD sum rule method, the mass value of χ_c1(2P) is close to the mass value of X(3940). In order to clarify this situation, the first excited state of χ_c1(1P) meson should be determined precisely in experiments. So, our findings can be verified with the next generation experiments in the near future.