Yeni aminofosfinlerin sentezi ve Ru(II), Pd(II) ve Pt(II) komplekslerinin incelenmesi
Synthesis of new aminophosphine and the invesgation of their Ru(II), Pd(II) and Pt(II) complexes
  1. Tez No: 546541
  2. Yazar: ÖZLEM SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, difosfin klorürün amin bileşikleri ile inert bir ortamda etkileştirilmesi sonucu aminofosfinler sentezlendi. Sentezlenen aminofosfinlerin CH2Cl2'deki [Ru(p-cymene)Cl2]2 ile reaksiyonu sonucu Ru(II) kompleksleri hazırlandı. Fosfin ligandlarının PdCl2(COD) ve PtCl2(COD) (COD=1,5-Cyclooctadiene) ile muamelesi sonucu Pd(II) ve Pt(II) kompleksleri sentezlendi. Elde edilen bileşiklerin yapısı element analizi, IR, NMR (1H- , 31P-) spektroskopisi ve X-ışınları difraksiyonu yöntemi ile (L1a kompleksi ve L1 ligandının oksitlenmiş türevi ) ile karakterize edildi. L1a yapısının kristal verileri incelendi ve kompleksin mutlak yapısı aydınlatıldı. Ayrıca L1a kompleksinin katalitik aktivitesi incelendi.
Özet (Çeviri)
Aminophosphines have been synthesized by the reaction of diphenylphosphinechloride and amines by Schlenk method. To prepare the Ru(II) complexes with phosphines were reacted with [Ru(p-cymene)Cl2]2 in CH2Cl2. Phosphines were also reacted with PdCl2(COD) and PtCl2(COD) (COD=1,5-Cyclooctadiene) to give Pd(II) and Pt(II) complexes. All compounds were characterized by elemental analyses, IR, NMR (1H- , 31P-) spectroscopy and X-Ray diffraction technique (only L1a and oxydizing L1 ligand). The single crystal structures of L1a and oxydizing L1 ligand were determined by X-Ray Diffraction (XRD). In addition , catalytic activity of L1a was investigated.