Yeni aminofosfinlerin ve kalkojen türevlerinin sentezi, sıvı-sıvı ekstraksiyon özelliklerinin ve antimikrobiyal etkilerinin incelenmesi
The synthesis and investigation of liquid-liquid extraction properties and antimicrobial activities of new aminophosphines and its chalcogenide derivatives
  1. Tez No: 490435
  2. Yazar: YUNUS AKKUŞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SARIÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında, klorodifenilfosfinin, trietilamin varlığında düşük sıcaklıkta N-etilanilin ile reaksiyonundan N-difenilfosfino-N-etilanilin, bu ligandın kükürt ve selenyum ile yükseltgenmesinden kalkojen türevleri sentezlenmiş ve yapıları IR, 1H NMR ve 31P NMR gibi spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Elde edilen bu bileşiklerin metal taşıma özelliklerini belirlemek için sıvı-sıvı ekstraksiyon çalışmaları gerçekleştirilerek, bazı geçiş metalleri (Cd2+ ve Ni2+) ile ekstraksiyon kabiliyetleri UV-Vis. spektrofotometrik yöntem ile belirlenmiştir. Ayrıca disk difüzyon yöntemi ile Escherichia coli (E. coli) ATCC 25922 ve Staphylococcus aureus (S. aureus) ATCC 25923 bakterileri üzerinde bu bileşiklerin antimikrobiyal aktiviteleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this MSc thesis study, the aminophosphine ligand was synthesized by the reaction of N-ethylaniline with chlorophenylphosphines in the presence of triethylamine at low temperature. Oxidation of the ligand with elemental sulfur or selenium afforded the corresponding aminophosphine sulfide and selenide. The compounds were characterized by IR, 1H NMR and 31P NMR. N-diphenylphosphino-N-ethylaniline and its chalcogen derivatives were used as ligands in solvent extraction of metal picrates such as Cd2+ and Ni2+ from the aqueous to the organic phase. Also the antimicrobial activity of the aminophosphine and chalcogenide derivatives were screened: Escherichia coli (E. coli) ATCC 25922 and Staphylococcus aureus (S. aureus) ATCC 25923.