El yatırma ve vakum infüzyon yöntemleri ile üretilmiş sandviç kompozitlerin mekanik özelliklerinin belirlenmesi, çekme ve kayma modlarında açığa çıkan enerjinin hesaplanması
The determination of mechanical properties of sandwich composites manufactured by hand-lay up and vacuum infusion methods and strain energy release rate has been taken into account for tension and shear mode
- Tez No: 546542
- Danışmanlar: PROF. DR. EVREN MELTEM TOYGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dünyada yaygın olarak kullanılmakta olan kompozit malzemeler gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Savunma sanayi, denizcilik sanayi, havacılık sanayi vb. birçok sanayide boy göstermekte olan kompozit malzemelerden sandviç kompozitler incelenmiştir. Sandviç kompozitleri tercih etmemizdeki sebeplerin başında ülkemizin etrafının denilerle çevrili olmasından dolayı gelişen denizcilik ve yat sektörü gelmektedir. Denizcilik ve yat imalatında kullanılan kompozit malzemeler sandviç yapısı şeklindedir. Merkezde çekirdek ve onun etrafını saran dış katmanlardan oluşmaktadır. Ayrıca yat imalatında el yatırma ve vakum infüzyon yöntemi tercih edilmektedir. El yatırma ve vakum infüzyon yolu ile üretilen sandviç kompozit malzemeler, yat sektörüne uygun şartlarda(dış katman iç katmandan daha katlı, en dışlarda yük dağıtan kırpılmış elyafların olduğu vb.) imal edildikten sonra kürleme işlemi ile mekanik değerleri arttırılmıştır. İmal edilen numunelerin mekanik değerlerinin hesaplanması için, basma deneyi,çekme deneyi, yan basma deneyi, DCB deneyi ve MCSB deneyiuygulanmıştır. yapılan bu deneylerin sonuçunda vakum infüzyon ile üretilen numunenin el yatırma ile üretilen numuneye göre 1,5-2 kat daha dayanıklı olduğu görülmüştür. Mod I ve Mod II gerilmelerinin incelenmesinde aynı boylardaki numuneler üzerindeki ilk çatlakların boyları uzadıkça kırılmanın gerçekleşmesi için ihtiyaç duydukları enerji artmaktadır. Bu artış vakum infüzyon ile yapılan numune de yüzde 200-250 arası bir artış olurken el yatırmada yüzde 140-220 arası bir artış olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Composite materials widely used in the world are getting more and more important day by day. Sandwich composites have been studied from composite materials, which are widely using in defense industry, marine industry, aviation industry, etc. At the beginning of the reasons we prefer sandwich composites are maritime and yacht sector which is developed due to being surrounded by the sea around our country. Composite materials used in marine and yacht manufacturing are sandwich construction. It consists of a nucleus and skins surrounding nucleus. In addition, hand lay-up and vacuum infusion methods are preferred in yacht manufacturing. Sandwich composite materials produced by hand lay-up and vacuum infusion are manufactured according to suitable conditions for the yacht industry (outer skin is more layered than inner skin, by using chopped strand to outermost for distribute the load etc.), then mechanical values are increased by using curing process. For the calculation of the mechanical values of the manufactured samples, compression test, tensile test, side compression test, DCB test and MCSB test were applied. As a result of these experiments, it was seen that the sample produced by using vacuum infusion method was 1.5-2 times more resistant than the sample produced by using hand lay-up method. Examining Mode 1 and Mode 2 stresses, the energy needed to fracture the first cracks on the same longitudinal samples increases as the length of the first cracks increases. This increase is increase of 200-250 percent in the sample made by using vacuum infusion method and increase of 140-220 percent in the sample made by using hand lay-up method.