İnşaat projelerinde ramak kala olaylarının tespiti ve yüksekten düşmelerin önlenmesine yönelik öneri geliştirilmesi
Detection of near-miss events and developing proposals intended for prevention of falling down from height in construction project
- Tez No: 546548
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İnşaat Mühendisliği, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ülkemizde meydana gelen iş kazalarının büyük bir kısmı inşaat projelerinde gerçekleşmektedir. Bu sektördeki iş kazalarının en büyük pay oranı ise yüksekten düşme iş kazalarına aittir. İnşaat sektörünün getirdiği çalışma şartları, yetersiz önlemler, eksik eğitimler gibi parametreler nedeniyle iş kazası oranları günden güne artmakta olup; özellikle yüksekten düşme iş kazaları, sayıca fazla olarak meydana gelmesinin getirdiği psikolojik etki ile; önlenmesi çok zormuş gibi algılanmaya başlanmıştır. Ancak teknolojinin gelişmesi ve maliyetlerin biraz da olsa azalmasına rağmen işçi sağlığı ve iş güvenliğini geliştirmek ve iyileştirmek adına teknolojiden ve teknolojinin getirdiği yeniliklerden pek de faydalanılmadığı maalesef ki aşikârdır. Bu çalışma kapsamında; en çok iş kazasının meydana geldiği inşaat sektöründe, en büyük orana sahip olan yüksekten düşme iş kazalarının gerçekleşmesine ve kayıtlara iş kazası olarak yansımayan yüksekten düşme ramak kala olaylarının araştırılmasına ve bu iş kazalarının önlenebilmesi için teknolojik bir sistem geliştirilmesine yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Most of the work accidents in our country are realized in construction projects. The highest share of occupational accidents in this sector belongs to falling down from high accidents. Occupational accident rates are increasing day by day due to parameters such as working conditions, insufficient measures and incomplete trainings. Especially with the psychological impact caused by the occurrence of more than number of work accidents, falling from high; It is perceived as very difficult to prevent. However, in spite of the development of technology and a little decrease in costs, it is obvious that technology and technology innovations have not been utilized much in order to improve and improve worker health and safety. Within the scope of this study; In the construction sector, where the most work accidents occur, the highest rate of falling accidents will be realized and the records will be examined in order to investigate the incidents that are not reflected as occupational accidents and to develop a technological system to prevent these accidents.