El ve elbileği çevresi fleksör tendon kesilerinin postoperatif erken rehabilitasyon programının etkinliği
The Efficacy of early postoperative rehabilitation program in flexor tendon injuries of hand and wrist
- Tez No: 54655
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET YALINKILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
68 ÖZET El, günlük yaşam aktivitelerinde önemli fonksiyonları olan organımızdır. Birçok sebepten dolayı travmaya uğrayan bu kompleks yapımın cerrahi sonrası ödem, kontraktır, kas kuvvet dengesizliği gibi komplikasyonlarla sıkça karşılaşılır. Hastada bu komplikasyonların önlenmemesi halinde kalıcı fonksiyon kayıpları ile sonuçlandığı yapılan araştırmalarda gösterilmiştir. Çalışmamızda yaş ortalaması 30,8 ± 12,207 olan 5'i kadın (%20,8), 19'u erkek (%76,2) olmak üzere toplam 24 primer onarım yapılmış fleksör tendon kesili hastada postoperatif erken rehabilitasyonun fonksiyonel kazancın kalitesi ve ödem üzerine etkinliği araştırılmıştır. Yapılan istatistiki analiz sonucunda erken rehabilitasyon programının gerekli ve etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY Hand is a very important organ with significiant and functions in daily living activities. Too many traumatic conditions may frequently result in serious complications such as edema, contracture and muscle strength imbalance in this very complex structure. Reports of many studies have shown that, unless prevented, these complications may give rise to permanent dysfunction in daily living activities. In the present study, the efficacy of early post-op rehabilitation on functional outcome and edema was investigated in 5 female (%20,8) and 19 male (%76,2) patiens (average age 3 0,8± 12,207 who were undergone primary flexor tendon repair. After statistical analysis it was concluded that early post-op rehabilitation program is necessary and effective in the treatment of flexor tendon injuries.