Diabetli hastaların lökosit plazma membranı yağ asiti tayini
  1. Tez No: 54656
  2. Yazar: MEVLÜT SAİT KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kanın şekilli elemanlarından nötrofillerin membran fonksiyonları diabette özel önem arzederler. Çünkü ^diabette enfeksiyonlar hem sık oluşmakta hem de ağır seyretmektedir. Bunun sebebi, diabette nötrofil membran bütünlüğünün bozulması sonucu membran fonksiyonlarında bozukluk olabilir. Membran lipit bileşimindeki bozukluğun, bu fonksiyon bozukluğundan sorumlu olduğu zannedilmektedir. Bu düşünceden hareketle 10 diabetli ve 10 sağlıklı kişiden total kan alınarak Histopaque- 1119 metodu ile nötrofil ve monositler, bu hücreler de parçalanarak membran lipitleri proteinlerden ayrıldı. Fosfolipitlerdeki serbest yağ asitleri, ultrasonik dismembranatör altında fosfolipaz B ile hidroliz edilerek elde edildi. Serbest yağ asitleri kloroform fazında gaz kromatografisinde tesbit edildi. Sonuçlar yağ asidi standartlarının gaz kromatogramı ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Since infections occur frequently and seriously in diabetic patients, The investigation of neutrophils function is of importance in diabetics. Any change in the plasma membrane lipid composition can be one of causes of the this dysfunction. On the basis of this thought, and in order to determine any abnormality, neutrophil and monocytes were separated by Histopaque-1119 method from the blood samples (20 ml) of 10 diabetic and 10 healthy persons. After disruption of the cells, membrane lipids and proteins were isolated. Free fatty acids of phospholipids in membrane lipids were isolated by hydrolysing with phospholipase B under the ultrasonic dismembranater. Free fatty acids were identified with gas chromatography at chloroform phase. The results were compared with chromatogram of the standardised free fatty acids.