Allerjik konjonktivitlerin tedavisinde topikal antiallerjik ilaçların etkinliklerinin klinik ve deneysel olarak araştırılması
- Tez No: 54659
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmada allerjik konjonktivit tedavisinde kullanılan çeşitli ilaçların etkinliği insanlarda ve deneysel model üzerinde incelenmiştir. Klinik çalışma ile mast hücre membran stabilizatörü olan sodyum kromoglikat (%2) ve lodoksamidin (%0. 1) vernal keratokonjonldavitli hastalarda terapötik etkinliği karşılaştinlmıştır. GATA Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları A.B.D.'na başvurarak vernal keratokonjonktivit tanısı konan 30 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalar iki eşit gruba randomize edilerek bir gruba sodyum kromoglikat (%2) diğer gruba lodoksamid (%0.1) göz damlası verilmiştir. İki tedavi grubuna da semptom skor kartları verilerek semptomlarım günlük olarak değerlendirmeleri istenmiştir. Hastalar tedavi süresince haftada bir kontrole çağrılarak ilaçlarm hastalığın bulguları üzerindeki etkileri araştuTİmışür. Dört haftalık tedavi periyodunun sonunda her iki ilacın tedavi etkinliği arasında istatistiksel bir fark bulunmamıştır. Fakat lodoksamidin hastahğm semptomları üzerinde klinik olarak daha etkili olduğu ve etkisinin daha erken başladığı tespit edilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde, ovdbumin ile oluşturulan deneysel oküler anaflaksi modelinde, güncel antiallerjik ilaçların terapötik etkinlikleri karşüaştinbnıstır. Topikal olarak uygulanan lodoksamid allerjik reaksiyonu %31, levacobastin (Hj bloker) ise %46 oranında inhibe eıtmiştir. Bunların dışmda araştırılan topikal ilaçlarm (sodyum kromoglikat, simetidin ve diklofenak) hiç birisi bu model üzerinde etkili bulunmamıştır. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of various pharmacologic agents which have been used for the treatment of allergic conjunctivitis, were evaluated in humans and in an experimental model In the first part, the therapeutic value of sodium cromoglycate (2%) and lodoxamid (0.1%) which were known as mast cell stabilizers, were compared for the treatment of vernal keratoconjunctivitis. Thirty patients attending the Ophthalmogy Department of Gülhane Medical Military Academy, who were diagnosed as vernal keratoconjunctivitis were included in the study. The patients were randomized into two equal groups. While first group of patients have been given sodium cromoglycate (2%), the other group received lodoksamid (0. 1%) ophthalmic solution in masked fashion. All patiens within each treatment group were provided with a dairy card on which they were told to record their symptoms daily. All patients were also asked to return for folow-up visits weekly for the duration of the treatment and clinical signs assessment was performed. At the end of the four-weeks trial, no statistically significant difference was observed between the efficacy of these two drugs. But lodoxamid was found to be clinically more efficacious in alleviating the symptoms of the disease. It was also shown that lodoksamid had more rapid onset of action on the disease symptomatology. In the second part of our study, the therapeutic values of various antiallergic agents were compared on the ovalbumin induced experimental ocular anaphylaxis model. Topically applied lodoxamid and levacobastine (Hi blocker) reduced the allergic response (3 1 and 46% respectively) in vivo. None of the other topical drugs (sodium cromoglycate, cimetidine and diclofenac) that were tested on this model, were found to be effective. 39