Van ve yöresinde yaşayan Diabetes Mellitus'lu hastalarda serumda, krom, kalsiyum, magnezyum miktarı ile bazı biyokimyasal parametrelerin araştırılması
- Tez No: 54658
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEGÜL BİLDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
38 VIII. ÖZET Bu çalışmada, Van ve yöresinde yaşayan Diabetes Mellituslu hastaların serum krom, kalsiyum, magnezyum ve bazı kan parametrelerinin sağlıklı kontrol grubunun değerleri ile karşılaştırılması amaçlanmiştir. Hastalar gördükleri tedavi yönünden iki gruba ayrıldılar. Birinci grupta AKŞ'leri ' diyet veya oral antidiabetik ilaçlarla kontrol edilen hastalar vardı. îkinci grupda ise AKŞ1 leri insulin ile kontrol edilen hastalar vardı. Hastaların serum krom değerleri, Atomik Absorpsiyon Spektrofotometre cihazi ile, serum kalsiyum değerleri sclava (italya) nun 81406 nolu calcium test kiti, magnezyum değerleri ise titan sarisi metoduyla ve AKŞ, üre miktanda oto analizör ile yapıldı. Tüm hastaların serum ortalama kalsiyum değeri normal sınırlarda bulundu. AKŞ ve üre değerleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak yüksek bulundu (P0.05). Serum krom değerleri ise kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulundu (PO.0001).
Özet (Çeviri)
39 IX. SUMMARY Investigation of some biochemical parameters and the serum chromium, calcium, magnesium levels of patients with diabetes mellitus who lives in Van. In this study, we compared serum chromium, calcium, magnesium and some blood parameters of patients with diabetes mellitus to those of healthy control group. Patients were separated into two groups according to their treatment. First group contained those patients whose Fasting Blood Glucose (FBG) was controlled by diet and oral anti diabetic drugs. Second group contained those patients whose FBG was controlled by insulin treatment. Fasting blood glucose, urea, serum chromium, serum calcium, and serum magnesium values of patients were analysed respectively by an auto analyser, AAS, Sclava (Italian) 81406 calcium test and titan yellow method. In both patient groups, average calcium values in serum were found normal.