Erzurum ili Horasan ilçesi yastık halıları
Erzurum province Horasan district pillow carpets
  1. Tez No: 907655
  2. Yazar: CEMİLE SİBEL BEYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN GÜLTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Kuramı ve Eleştiri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnsanoğlu varoluşundan beri ihtiyaçlarını karşılama gereksinimi ile birçok sanat türü geliştirmiştir. Bunlardan biri de el sanatlarıdır. El sanatları içerisinde bulunan dokumacılık sanatı, Türkler ile sahneye çıkmıştır. Bilinen en eski halı olan Pazırık halısı sayesinde halı dokuma sanatının Türklere ait olduğu ispatlanmıştır. Hem geçim kaynağı hem de ticari olarak kullanılan dokuma ürünleri Türker'in göç ettiği yerlere yayılmış, böylelikle dünya bu sanatı tanımıştır. Tezimde dokuma sanatı ve tarihine detaylı yer verilmiştir. Tezime asıl konu olan yastık halılar ise sınırlı örnekler ile unutulmaya yüz tuttuğu için ele alınmıştır. Erzurum bölgesi gerek hayvancılık gerekse iklimsel olarak dokumacılığa daha çok önem vermiştir. Geçmişte neredeyse her hanede bulunan ve dokunan halı yastıklar, günümüzde ise sadece sayılı köy ve ilçe evlerinde bulunmuştur. Oturma alanları ve genç kızların çeyizinin olmazsa olmazı ata yadigarı kültürümüz, makine dokumasına yenik düşmüştür. Örneklerle ele aldığımız halı yastıkların , motifleri ile ne anlatmak istediği açıklamaya çalışılmıştır. Unutulan bu sanat dalımızı hatırlatmaya ve tekrar eskisi gibi hakkettiği değeri görmesine vesile olmak, yazılı olarak gelecek nesillere aktarmak tezimin özünü oluşturmaktadır. Ele alınan örneklerin analizine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since its existence, human beings have developed many types of art to meet their needs. One of these is handicrafts. The art of weaving, among the handicrafts, came to the stage with the Turks. Thanks to the Pazyryk carpet, the oldest carpet, it has been proven that the art of carpet weaving belongs to the Turks. Weaving products, used both as a source of income and commercially, spread to the places where Turkers migrated, thus the world became familiar with this art. My thesis covers the art and history of weaving in detail. Pillow carpets, the main subject of my thesis, are discussed with limited examples because they are about to be forgotten. Erzurum region gave more importance to weaving in terms of both animal husbandry and climatic reasons. Carpet pillows, found and woven in almost every household in the past, are now found in a few village and district houses. Our ancestral heirloom culture, a necessity for living areas and young girls' dowry, has succumbed to machine weaving. We tried to explain what the carpet pillows we discussed with the motifs mean with examples. The essence of the thesis is to remind us of this forgotten art form, to help it see the value it deserves as before, and to convey it to future generations in written form considering analysis of the examples.