Kayıt dışı istihdam ve ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye örneği
The relationship between informal employment and economic growth: The case of Turkey
- Tez No: 546675
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK BİÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmada, 2005-2018 dönemlerine ait aylık veriler ele alınarak kayıt dışı istihdam ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki ampirik olarak incelenmiştir. Bu ilişkinin incelenmesinde, öncelikle birim kök testleri yapılmıştır. Sonrasında seriler arasında eşbütünleşme ve ARDL sınır testleri yapılmış ve değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisi Dolado-Lütkepohl nedensellik testi ile sınanmıştır. Ocak 2005 ile Haziran 2018 döneminde kayıt dışı istihdam ile ekonomik büyüme arasında eşbütünleşme olduğu, değişkenler arasında uzun ve kısa dönemde herhangi bir anlamlı ilişkinin olmadığı, nedensellik testinde ise ekonomik büyümeden kayıt dışı istihdama doğru tek yönlü nedenselliğin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kayıt dışı istihdamın ekonomik büyüme üzerine etkisinde ise anlamı bir ilişkiye rastlanılmamıştır. Elde edilen sonuçlarda, ekonomik büyümenin artması kayıt dışı istihdama neden olduğu, başka bir ifadeyle ekonomik büyüme arttıkça kayıt dışı istihdamın kontrol edilebilirliğinin zorlaştığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between informal employment and economic growth was investigated empirically considering the monthly data for the period 2005-2018. Firstly, the unit root tests were performed. Afterwards, cointegration and ARDL bound tests were performed and the causality relation between the variables was tested by Dolado-Lütkepohl causality test. In the period of January 2005 and June 2018, it was concluded that there is a cointegration between informal employment and economic growth, there is no significant relationship between the variables in the long and short term, whereas in the causality test, there is one-way causality from economic growth to informal employment. There is no relationship between the informal employment and economic growth. In the results obtained, it can be said that the increase in economic growth causes informal employment, in other words, as economic growth increases, controllability of informal employment becomes difficult.