Sülfonilüre grubu ilaçlardan glibornuridin tip II diabetes mellitus hastalarında plazma atrial natriüretik faktör düzeyi üzerine etkisi
- Tez No: 54673
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURİ ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
39 ÖZET Diabetes Mellitusta en önemli morbidite ve mortalite nedenlerinden olan nefropati gelişiminde sorumlu tutulan mekanizmalardan biri hastalığın erken döneminde hastaların %25-40'mda saptanan glömerüler hiperfiltrasyondur. GFH artışının da, yüksek plazma ANF düzeyleri ile paralellik gösterdiği ortaya konmuştur. Bu çalışmadaki amaç, yeni tanı alan Tip II DM lu hastalarda plazma ANF düzeylerini belirlemek ve 2.Kuşak Sülfonilüre grubundan glibornuridin ANF düzeyleri ve natriüreze etkisini incelemekti. Yeni tanı alan 10 DM' lu hasta ve 10 sağlıklı kontrol grubunda, öglisemik insulin klempi altında, bazal ve intravenöz SF yüklemesi (2mmol/kg/sa) ardından plazma ANF düzeyleri ve idrarda saatlik sodyum, potasyum atılımı incelendi. Hasta grupta aynı değerler, oral 50mg glibornurid alımından sonra tekrar bakıldı. İlaç öncesi ortalama bazal plazma ANF düzeyleri hasta ve kontrol grubunda sırasıyla, 15.05±2.32pg/ml ve 11.13±0.85pg/ml iken, SF yükleme sonrası benzer şekilde anlamlı bir artış göstererek 28.89tb4-.72pg/ml ve 20.18±2.48pg/ml değerlerine yükseldî(p0.0S). Çalışmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda, glibornuridin, böbrekte Henle kulpu ve toplayıcı tübüllerde bulunan Katp kanallarım bloke edici etkisiyle nonkaliürik natriüreze devam ederken, diabetik hastalarda, ani hacim artışım önleyerek plazma ANF düzey artışını engellediği fikri ortaya atılabilir. Bu çalışma daha geniş bir seride tekrarlanarak desteklenirse, glibornuridle bir yandan DM hastalarında oluşabilecek sodyum retansiyonu engellenirken bir yandan da glömerüler hiperfiltrasyona yol açacak ANF yüksekliği ortadan kaldırılarak ileride gelişebilecek bir nefropati için iyi bir proflaktik tedavi seçeneği sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY Diabetic nephropathy is a common microvascular complication of diabetes mellitus (DM). In the early phase of DM, glomerular filtration rate is found to be elevated on average by 20 to 40% above that of normal subjects. A positive correlation has been described between initial hyperfiltration and subsequent increase in albuminuria and development of clinical nephropathy has been described. Elevated plasma atrial natriuretic factor(ANF) levels have been suggested to be one of the factors that contribute to the risk of developing diabetic nephropathy by increasing the intraglomerular pressure. The aim of this study was to determine the plasma ANF levels in 10 newly diagnosed DM Type II patients compared with 10 control subjects and the effect of glybornuride on the plasma ANF levels and natriuresis in these patients. At base-line, plasma ANF levels(15.05£232pgml, 11.13±0.85pg/ml) and the urinary sodium and potassium excretion rates were similar in patients and control subjects,respectively. As well as that, intravenous saline infusion (2mmol/kg/sa) was associated with marked elevation in plasma ANF levels in patients and in controls, respectively (28.89M.72pgfal, 20.18±2.48pgfal) and with increased urinary sodium and potassium excretion rates in both groups. On the contrary, after 50mg glibornuride p.o. plasma ANF levels did not elevate with saline infusion (15.13±1.00pgml) while natriuresis but not kaliuresis persisted. All the tests were held during euglycemic clamp. It was concluded that glibornuride, with its natriuretic effect through the ATP sensitive potassium channels on the apical membrane of thick ascending limb of loop of Henle and cortical collecting duct cells, might inhibit the elevation of plasma ANF levels in response to extracellular fluid volume expansion. Similarly, with its natriuretic effect, it protects the diabetic patients against a possible sodium retention. This result is noteworthy as the inhibition of plasma ANF elevation in early diabetes with glybornuride may prevent glomerular hypertension and subsequent development of nephropathy.