Ürdün belgesel sinemasında sanat akımları
The technical trends in jordanian documentary films
- Tez No: 546759
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE UÇAR İLBUĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sinemanın önemli bir kolu olan belgesel sinema, insanların davranışları ve görüşlerini yönlendirmek, sosyal ve ahlaki değerlerini düzeltmek ve yaşayış tarzlarını değiştirmek açısından önemli bir tür olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra belgesel sinema, insanların düşünce ve kültürünü şekillendirmek açısından da en güçlü sanatlar dallarından ve iletişim araçlarından biridir. Toplumla ve sorunlarıyla ilgilenen birçok araştırmacının,“sinemaya sahip olan her kimse toplum üzerinde etki edecek en güçlü yola da o sahip olur”şeklindeki ifadeleri sinemanın gücünü göstermektedir. Günümüzde belgesel sinema daha yaygın olmaya başlamıştır, zira belgesel sinema insanın sorunları, dertleri, endişeleri ve haberlerini aktarmak ve anlatmak gibi çok büyük bir rol oynamaktadır. Eğitim, çevre, turizm, meslek, gelenek ve görenekler, çeşitlik insan ırkları, doğal afetler, yenilgiler, zaferler, toplum davranışları, insanın hayatını ve doğayı etkileyebilecek her şeyi işleyen belgesel sinema zengin bir içerikle karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, öncelikle belgesel filmin tanımı, başlangıcı, tarihi, başlamasında rol oynayan kişiler, şekiller, çeşitler ve özellikler ele alınacaktır. Ardından Arap ülkelerinde (Mısır, Tunus, Fas, Cezayir, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Filistin, Lübnan ve Suriye) belgesel sinemanın gelişimi ele alınacak, bu ülkelerdeki belgesel film tarihi, en önemli belgesel filmleri ve yönetmenleri tartışılacaktır. Daha sonra Ürdün belgesel filminin başlangıcı, tarihi, destek veren önemli dernek ve kuruluşlar, en önemli belgesel filmleri, yönetmenleri ve yaptıkları çalışmalara odaklanılarak, günümüz Ürdünsinemasına göz atılacaktır. Ayrıca, belgesel sinemada var olan Romantik (Doğalcı), Gerçekçi Akım, Senfoni ve Gerçek sinema gibi sanat akımları ve her birinin özellikleri üzerine tartışılacaktır. Son olarak birkaç örnek üzerinden Ürdün belgesel film analizi ve birbirleriyle karşılaştırmaları yapılacak ve sonuçlara yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the cinema era, the documentary cinema has been considered as one of the most important types of cinema, because of the role it can play in guiding the thoughts and behavior of people, modifying their social and moral values and changing their way of life. Moreover, the documentary cinema is one of the most powerful arts and means of communication in the formation of the human mind and human culture. On the other hand, Scholars in human societies have emphasized that those who have the cinema have the strongest means to influence people. Nowadays, the spread of documentary cinema has increased because of the great role it plays in presenting the human's issues, concerns, and news. In addition, documentary cinema discusses education, environment, tourism, professions, Habits, human races, disasters, defeats, victories, social actions and everything that affects human life, nature and other aspects of the world. In this study, the research will discuss the following topics: First, studying of the documentary film and its definition, the beginnings of the documentary film and its history, the most important countries and people who participated at the beginning of this art and study the forms, types, and characteristics of the documentary film. Second: studying the documentary in Egypt, Tunisia, Morocco, Algeria, Saudi Arabia, the UAE, Qatar, Kuwait, Palestine, Lebanon and Syria and studying the history of the documentary film including the most important films and directors in these countries. Third, Studying the documentary film in Jordan in terms of its beginnings and history, the most important supporting institutions for it, the most important documentary films, directors and their work and talking about the Jordanian documentary film today. Fourth and last, studying the Technical trends in the documentary film, which is Realistic, Symphony, Realistic and Romantic (Naturalist) trend. Therefore, this study aims to discuss the Technical trends in the Jordanian Documentary films.